В Україні створять Чорнобильський біосферний заповідник

У Міністерстві екології та природних ресурсів України розраховують в стислі терміни завершити роботу зі створення на базі зони відчуження Чорнобильської біосферного заповідника. Про це на брифінгу в Будинку уряду 5 серпня заявив міністр екології та природних ресурсів Андрій Мохник.

За його словами, до Чорнобильського біосферний заповідник пропонується включити більшу частину території зони відчуження (а це близько 230 тис. га). Цю територію поділять на кілька функціональних зон: заповідну, буферну зону і зону антропогенних ландшафтів. Міністр підкреслив, що при обгрунтуванні виділення функціональних зон були враховані природні умови, розташування та особливості природного ландшафту. Окремо були виділені особливо цінні ділянки з точки зору збереження і вивчення.

При цьому до складу біосферного заповідника не планується включати території, на яких розташовані: промислова майданчик ДСП "Чорнобильська АЕС", комплекс "Вектор", ПЗРВ "Буряківка", "III-я черга ЧАЕС", "Підлісний" та інші виробничі об'єкти загальною площею більше 32 тис. га.

"Чорнобильська зона протягом 28 років перебуває під охороною, і сьогодні там створилася унікальна ситуація - на цій території активно примножується і відновлюється як рослинний, так і тваринний світ", - зазначив Андрій Мохник. Він додав, що відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на території заповідника здійснюватиметься природоохоронна, наукова, еколого-просвітницька діяльність, а також діяльність, спрямована на відновлення забруднених земель.

Зрештою, зазначив міністр, Чорнобильська зона є унікальним місцем для наукових досліджень, вона має цінність для всього міжнародного співтовариства. Він зазначив, що цією темою вже зацікавилися експерти Глобального екологічного фонду (ГЕФ): вони опрацьовують проектний документ, в якому обгрунтовуються основні етапи сталого розвитку Чорнобильської зони відчуження шляхом створення Центру досліджень та охорони навколишнього середовища та заповідної території.

"Головна мета створення заповідника - збереження в природному стані типовою екосистеми Полісся, підвищити бар'єрні функції Чорнобильської зони відчуження і зони обов'язкового відселення. Також це дозволить стабілізувати водний режим і очистити забруднені радіонуклідами території", - заявив Андрій Мохник.

В рамках подальшої міжнародної перспективи створення цього заповідника планується створити транскордонний українсько-білоруський біосферний резервуар площею близько 500 тис. га. У нього також увійдуть Древлянський природний заповідник (Житомирська область) і Поліський державний радіаційно-екологічний заповідник (Республіка Білорусь).

Міністр поінформував, що на даному етапі триває процедура погодження матеріалів щодо створення Чорнобильського біосферного заповідника з усіма зацікавленими органами виконавчої влади. "Після цього наступними нашими кроками буде подання узгодженого проекту Указу Президента України" Про створення Чорнобильського біосферного заповідника "на розгляд уряду", - підсумував міністр екології та природних ресурсів.

Інф. Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю секретаріату КМУ.

Джерело: elvisti.com/node/146226

Topics: 
Оцінка: 
0
No votes yet