Третина дітей у всьому світі отруєні свинцем, джерела - іграшки, спеції і довкілля

Забруднення навколишнього середовища призводить до серйозних проблем зі здоров'ям у дітей, в тому числі - до отруєння свинцем
 
Наслідки отруєння дітей свинцем настільки серйозні, що можуть викликати порушення їх розумових здібностей і навіть привести до смерті. Особливо небезпечно це речовина для дітей молодшого віку, оскільки кількість свинцю, яке засвоюється у них в організмі в рази більше, ніж у дорослих. Однак цю проблему не приділяється належної уваги, особливо в країнах, що розвиваються.
 
 
Про це йдеться в новій доповіді Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Його автори встановили, що приблизно у кожної третьої дитини в світі, а це близько 800 мільйонів дітей, рівень свинцю в крові дорівнює 5 мікрограмів на децилітр (мкг / дл) або навіть перевищує його. При такому рівні необхідно вживати термінових заходів з порятунку дитини.
 
«На ранніх етапах присутність свинцю в крові викликає незначні симптоми, проте поступово воно завдає шкоди здоров'ю і розвитку дітей і може привести до смерті», - сказала Виконавчий директор ЮНІСЕФ Генрієтта Фор. Вона додала, що інформація про масштаби забруднення свинцем, а також усвідомлення того, яких збитків він завдає здоров'ю людей, покликані мобілізувати всіх на захист дітей від цього «вбивці».
 
У доповіді «Токсична правда: зараження дітей свинцем знижує можливості їх розвитку в майбутньому» представлена ​​інформація про проблему в глобальному масштабі, а також наведені результати п'яти країнових тематичних досліджень про вплив на дітей забруднення свинцем і іншими токсичними відходами важких металів. Зокрема, такі дослідження були проведені в Бангладеш, Грузії, Гані, Індонезії та Мексиці.
 
У багатьох грузинських дітей вміст свинцю в крові в десять разів вище, ніж у їхніх однолітків в багатьох країнах
У 2018 році з'явилася інформація про виявлення підвищеного вмісту свинцю в крові грузинських дітей, що змусило ЮНІСЕФ провести найбільше дослідження проблеми спільно з Національним статистичним управлінням Грузії. По всій країні було зібрано понад 1570 проб венозної крові у дітей у віці 2-7 років. Ці проби відправили на дослідження в Італійський національний інститут здоров'я в Римі.
 
Результати були вкрай тривожними: по всій Грузії у 41 відсотка дітей рівень свинцю в крові дорівнює або перевищує 5 мкг / дл, тобто він приблизно в десять разів вище, ніж в країнах з високим рівнем доходу. У 16 відсотків грузинських дітей рівень свинцю зашкалював за 10 мкг / дл.
 
Слідами дослідження була розроблена національна стратегія вирішення цієї проблеми. Грузинським сім'ям з маленькими дітьми рекомендували частіше мити руки, обробляти дитячі іграшки, стежити, щоб ці іграшки не були виготовлені з токсичних матеріалів, а також приділяти увагу тому, де діти грають. Ще один заклик - проявляти обережність при виборі спецій, які рясно використовують у грузинській кухні.
 
Свинець завдає непоправної шкоди мозку дітей
 
Автори доповіді відзначають, що свинець є потужним нейротоксином, який завдає непоправної шкоди мозку дітей. У дітей у віці до п'яти років свинець пошкоджує мозок до того, як у них з'являється можливість повного розвитку, і викликає у них неврологічні, когнітивні і фізичні порушення протягом усього життя. Вплив свинцю в дитинстві призводить також до проблем з психічним здоров'ям у майбутньому, до зростання злочинності і насильства. У більш пізньому віці присутність свинцю може обернутися пошкодженням нирок і серцево-судинними захворюваннями.
 
 
Отруєння свинцем призводить до затримки розвитку у дітей
 
Основне джерело отруєння - неналежна утилізація акумуляторних батарей
 
У доповіді наголошується, що основною причиною отруєння свинцем дітей, що живуть в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, є неналежна утилізація свинцево-кислотних акумуляторних батарей. У цих країнах кількість транспортних засобів з 2000 року збільшилася в три рази. Зростання числа автовласників укупі з відсутністю правил та інфраструктури утилізації акумуляторів привели до того, що до 50 відсотків свинцево-кислотних акумуляторів переробляються в неофіційних «цехах» в небезпечних умовах. Робітники, зайняті в небезпечних і часто незаконних процесах по утилізації відходів, розкривають батарейні відсіки, проливають кислоту і свинцевий пил в грунт і виплавляють витягнутий свинець у відкритих печах. При цьому виділяються токсичні пари, отруйні навколишнє середовище. Експерти настійно рекомендували державам в терміновому порядку забезпечити належну утилізацію свинцево-кислотних батарей.
 
Свинець є в іграшках, спеціях і в косметиці
 
При цьому в ООН нагадали, що свинець є всюди. Він потрапляє в дитячий організм, зокрема, при використанні свинцевих труб для подачі води. Його додають у фарбу і використовують при видобутку корисних копалин. Свинець присутній в етілірованном бензині, в спеціях, косметиці, деяких ліках, в іграшках та інших споживчих товарах. Батьки, чия робота пов'язана зі свинцем, часто приносять додому забруднену свинцевим пилом одяг, цей пил може залишатися на волоссі, руках і взуття, піддаючи дітей впливу токсичних елементів.
 
Свинець можна безпечно переробляти
 
Хороша новина, як відзначають автори доповіді, полягає в тому, що свинець можна безпечно переробляти. Забруднені свинцем ділянки можуть бути відновлені. Людей можна поінформувати про небезпеку свинцю і пояснити, як захистити себе і своїх дітей. Окупність інвестицій в таку роботу величезна: поліпшення здоров'я, підвищення продуктивності, повноцінний розвиток розумових здібностей, зменшення рівня насильства і благополучне майбутнє для мільйонів дітей по всій планеті.
 
У більшості країн з високим рівнем доходів уже відмовилися від використання етилованого бензину та більшості фарб, що містять свинець. Завдяки цьому рівні свинцю в крові дітей різко знизилися. Але в країнах з низьким і середнім рівнем доходу вміст свинцю в крові у дітей, як і раніше неприпустимо висока.
 
Для вирішення цієї проблеми автори нової доповіді пропонують здійснювати постійний моніторинг і налагодити звітність, в тому числі проводити більш масштабне тестування дітей на рівень свинцю в крові. Вони радять не допускати дітей на ділянки високого ризику і виключити контакти з виробами, що містять свинець, таких, як деякі види кераміки, фарб, іграшок і спецій. Паралельно необхідно лікувати дітей, які постраждали від впливу свинцю, і відновлювати забруднені свинцем ділянки місцевості.
 
До того ж, як говориться в доповіді, необхідно проводити просвітницькі кампанії, щоб люди знали про існуючу небезпеку.
 
Джерело: Новини ООН
Оцінка: 
0
No votes yet