Грінпіс Росії звернеться в прокуратуру через можливу радіаційну аварію на Південному Уралі

Найбільші концентрації рутенію-106, викид якого був зафіксований в кінці вересня, були виявлені Росгідрометом на Південному Уралі поблизу комбінату «Маяк», що належить «Росатому».

За даними МАГАТЕ, в кінці вересня і початку жовтня рутеній-106 був виявлений в атмосфері в ряді європейських країн. Німецьке відомство з радіаційного захисту зробило висновок, що з високою ймовірністю джерело викиду знаходиться на Південному Уралі. Цю позицію поділяють і французькі фахівці.

Держкорпорація «Росатом» назвала ці твердження безпідставними. Вона заявила, що за даними Росгідромету в пробах аерозолів з 25 вересня по 7 жовтня на території Росії рутеній-106 невиявлений ніде, крім єдиного пункту вимірювання в Санкт-Петербурзі. Однак дані, опубліковані Росгідрометом (про публікацію даних відомство повідомило у відповіді на запит Грінпіс Росії), показують, що це не так.

У звіті Росгідромету за вересень зазначено, що найбільш значні концентрації рутенію-106 виявлені в населених пунктах поблизу комбінату «Маяк» (підприємства, де ведеться переробка відпрацьованого ядерного палива).

Рутеній-106 - це техногенний радіонуклід, який в нормальних умовах відсутній в навколишньому середовищі. Навіть невеликі його концентрації в атмосфері свідчать про аварійний викид.

Росгідромет також визнав, що в кінці вересня і початку жовтня виникли умови для активного перенесення повітряних мас і забруднюючих речовин з території Південного Уралу в район Середземномор'я і потім на північ Європи. Раніше експерти стверджували, що такий рух повітряних мас неможливо.

При цьому Росгідромет охарактеризував «вміст Ru-106 в пробах аерозолів і опадів у вересні-жовтні 2017 року» як «екстремально високе забруднення» і «високе забруднення», навівши дані в таблиці у вигляді сумарної бета-активності.

Навіть з урахуванням того, що спостережувана концентрація над Європою мала, впливу зазнали десятки мільйонів людей, і у когось-то з них обов'язково будуть проблеми зі здоров'ям.

Поблизу місця аварії люди можуть бути опромінені сильніше. За припущенням французького інституту IRSN, могло бути викинуто від 100 до 300 терабеккерелей . Для порівняння, дозволений річний викид комбінату «Маяк» рутенію-106 в сумі з його дочірнім ізотопом родієм-106 - в 10 000 разів менше, ніж 300 терабеккерелей. У разі такої аварії, за оцінками IRSN, потрібно захистити людей в радіусі декількох кілометрів від місця викиду.

Аварійний викид рутенію-106 на комбінаті «Маяк» може бути пов'язаний з заскловування відпрацьованого ядерного палива. Також можливе попадання матеріалу, що містить рутеній-106, в піч для переплавлення металів.

З урахуванням останніх заяв Росгідромету держкорпорація «Росатом» має ретельно розслідувати і опублікувати дані про події на хімкомбінаті «Маяк» або на інших підприємствах.

Грінпіс Росії направить лист до прокуратури з проханням провести перевірку можливого приховання радіаційної аварії та інформації про стан навколишнього середовища, а також готовності системи моніторингу радіонуклідів в атмосфері до нових аварій.

джерело

 

Topics: 
Оцінка: 
0
No votes yet