Японія в епіцентрі двох стихій. Фото. Відео

tiz_009_zemlia.gifТе, що відбулося в п'ятницю в Японії, не можна назвати просто черговим землетрусом. Магнітуда досягла рекордних значень - 8,8 в епіцентрі, поруч з островом Хонсю.

Тільки в прибережному місті Сендай, що знаходиться в 130 кілометрах від епіцентру землетрусу на морському дні, рятувальники, за даними японського інформаційного агентства Кіодо, нарахували вже від 200 до 300 трупів. Після того, як країну накрила 10-метрове цунамі, в прибережному регіоні Міяги пропав пасажирський поїзд. Судна розбивалися об причали, в море винесло величезна кількість автомобілів.

Вже зараз можна сказати, що за силою поштовхів - але, на щастя, судячи з усього, не за кількістю жертв - це землетрус стане одним з головних подій 2011 року.

Як правило, на рік в усьому світі відбувається не більше двох землетрусів подібної потужності. І навіть для Японії - країни, добре знайомої з сейсмічною активністю - відбулося в п'ятницю стало справжнім шоком.

З 1891 року в Японії було всього сім землетрусів магнітудою 8 і більше. Цього разу вперше найбільш потужні поштовхи, були зафіксовані на північному сході Японії в 14:46 (05:46 за Гринвічем, 07:46 по Києву).

Далі, протягом 75 хвилин було зафіксовано ще шість поштовхів, що перевищували або були рівні за силою руйнівного землетрусу в новозеландському місті Крайстчерч (магнітудою 6,3). У Японії найсильніший з подальших поштовхів був магнітудою 7,1.

За повідомленнями геологічна служба США, дві години тому на східному узбережжі Японії зафіксовано ще два повторних поштовхи магнітудою 5,1.
Японія входить в одну з найбільш сейсмічно активних зон Землі. На Країну Вранішнього Сонця припадає 20% землетрусів магнітудою 6,0 і більше, які відбуваються в усьому світі. Сейсмометри фіксують тут підземні поштовхи в середньому кожні п'ять хвилин.

Японські острови входять до горезвісного Тихоокеанського вогненного кільця, що виникло в результаті руху і зіткнення тектонічних плит. Японія опинилася на активному кордоні двох великих літосферних плит.

Відстань від епіцентру землетрусу до суші - міста Сендай - склало 130 км, але воно відбулося на відносно невеликій глибині - 24 км.

Тектонічні процеси на океанському дні часто призводять до виникнення цунамі.

Руйнівне цунамі

За інформацією що знаходиться в США Тихоокеанського центру попередження цунамі, висота хвиль, що обрушилися на узбережжі Японії, досягала 7,3 метра.

Згідно агентству Кіодо, хвилі, що підхопили судна в порту Сендай, досягали 10 метрів у висоту.
 

Хвиля, що утворилася в результаті потужного землетрусу біля берегів Японії, винесла у відкритий океан судно з сотнею пасажирів. Про це агентство Кіодо повідомляє з посиланням на представників поліції префектури Міягі.

Навіть далеко у відкритому океані були зафіксовані хвилі висотою в метр. Це означає, що цунамі дійде до Філіппін і Гавайських островів, а також, можливо, і до берегів Північної і Південної Америк.

Попередження про цунамі оголошено не лише в Японії, але в низці інших країн Тихоокеанського регіону, зокрема в Росії: на Курильських островах очікуються хвилі заввишки до трьох метрів, там евакуйовано 11 тисяч осіб, повідомляє Інтерфакс із посиланням на МНС.

Під загрозою цунамі знаходяться також Індонезія, Тайвань, Філіппіни і багато держав і території Океанії, такі як Маріанські острови, Мікронезія, Науру і Папуа-Нова Гвінея. На Гавайських островах і західному узбережжі США оголошено про підвищеного ступеня готовності до цунамі, але тривога поки не оголошувалася.

З 1900 року Японія пережила 10 великих землетрусів, число жертв у кожному з яких сягнула кількох тисяч. У 1923 році Токіо пережило землетрус, який забрав 140 тисяч життів.

Кількість жертв

Наразі інформація про кількість жертв землетрусу та цунамі неоднозначна.

Так, за підрахунками агентства Франс прес, число жертв землетрусу і цунамі в Японії становить не менш 288 осіб. Ця цифра отримана шляхом додавання 88 загиблих, чия смерть підтверджена Національним поліцейським агентством Японії, і 200-300 загиблих, знайдених на Плаже Сенді (влада підтвердила, що в раніше опубліковані дані ці загиблі не включалися).

За даними поліції, зниклими безвісти вважаються 349 чоловік, 330 чоловік отримали поранення.

Водночас агентство Кіодо повідомляє набагато більшу цифру - 88 тисяч осіб, що зникли безвісти.

Розповіді очевидців

Очевидці жахливих подій в Японії ведуть пряму трансляцію у Twitter, Живому Журналі та інших соціальних мережах.

"Горять газові сховища в Тіба, йде порятунок і пошук людей, армія і рятувальники працюють, немає електрики у ряді регіонів", - пише в Twitter користувач @japanreports.

Житель Токіо, пише в Живому Журналі під ніком mishajp про те, що під вечір в японській столиці запрацювало метро. Першими пішли лінії Хібія і Гінза.

Михайло Свєтов пише в Twitter: "У мене поруч з будинком відкрито аж два пункти з безкоштовною їжею Це значить по всьому Токіо зараз так, нічого собі".

А Дмитро Баландін повідомляє з Ніїгати, що мобільний телефонний зв'язок потроху відновлюється.

Джордж Пілліоко, що живе на островах Вануату в Тихому океані, розповів Російській службі Бі-бі-сі: "По радіо нам оголосили, що між 23 годинами і першою годиною ночі (12:00-14:00 за Гринвічем) потрібно чекати цунамі і готуватися. Ми знаходимося в східній частині острова, тут височина, так що ми нікуди звідси не йдемо, але звичайно, ми все одно хвилюємося".

Айя Мідзіно з Токіо розповіла Російській службі Бі-бі-сі: "Спочатку я думала, що це у мене голова йде обертом, потім люди навколо почали говорити що це землетрусу. Потім я сама відчувала, що піді мною земля трясеться. Зараз уряд закликає не намагатися пішки повертатися додому і залишитися і ночувати у себе в офісах, тому що робота метро сьогодні точно не відновиться".

"Незважаючи на сильні поштовхи, руйнувань порівняно мало. Саме тому в Японії немає цегляних будівель і в основному 2 поверху", пише на Twitter @japanreports.

"У гірських районах пройшли зсуви. Зараз в Японії немає безпечного місця", пише в Twitter користувач @japanreports.

Небезпека витоку радіації

Через загрозу виходу з ладу атомних електростанцій уряд ввів в країні надзвичайний стан, підкресливши, проте, що мова йде виключно про міру обережності, витоку радіації і потерпілих на АЕС немає. Тим не менш, чотири АЕС були зупинені. 11 атомних електростанцій автоматично зупинилися самі через підземні поштовхи.
 

На двох АЕС виникли пожежі. У провінції Фукусіма близько 2 тисяч чоловік, що проживають в радіусі двох кілометрів від АЕС, були змушені покинути свої будинки через загрозу витоку радіації. Однак дирекція станції заявила, що на АЕС вийшла з ладу тільки аварійна система охолодження. В даний час станція працює на батареях. Їх, однак, вистачить лише на кілька годин, попередили в базується в Кельні Товаристві з безпеки ядерних реакторів і об'єктів. Після цього можливий розплав активної зони ядерного реактора.

Тим часом експерт екологічної організації "Грінпіс" - ядерний фізик Хайнц Смітал (Heinz Smital) в інтерв'ю DPA попередив, що висока небезпека радіоактивного опромінення зберігається і після відключення реакторів через неконтрольоване залишкового тепловиділення.

Джерело: Українська правда

Оцінка: 
0
No votes yet