Як можна обійтися без ядерної енергетики: Японія відзначає перший рік без АЕС

Сьогодні в Японії відзначається «Рік без АЕС»: 15 Вересень 2013 року на АЕС Kansai Electric's Ohi був зупинений останній реактор країни. Японський уряд оголосив, що планує демонтувати 12 найбільш старих реакторів, на які припадає 25% потужності ядерної генерації країни.

Японський уряд поки не відмовилося від спроб запустити деякі реактори знову, але не може ігнорувати два важливі чинники: позамежну вартість доведення їх до прийнятних стандартів безпеки та зміни у свідомості населення. Люди помітили, що вже рік як АЕС не працюють, а світло горить, потяги ходять, смартфони заряджаються. Ядерна енергетика перестає сприйматися як якась «життєва необхідність», а необхідні їй грошові вливання стають непосильним тягарем для бюджету. Останні опитування показують, що більше половини населення країни проти запуску реакторів, зупинених після фукусімськой трагедії.

Вирішення своєї долі чекають 48 реакторів. 20 з них зараз досліджує Агентство з ядерного регулювання (NRA) і у всіх з них виявлені проблеми з безпекою, викликані технічними проблемами, а також вразливістю до вивержень вулканів, землетрусів і цунамі.

У зв'язку з цим плановане закриття дванадцяти найстаріших реакторів не може розглядатися як вирішення проблеми, адже це не означатиме, що 36 реакторів, які залишилися, стануть безпечними.

Останнім часом наростає протест у зв'язку зі спробою запуску двох реакторів на АЕС Сендай (префектура Кагосіма), які вже пройшли перший етап перезавантаження. Тут залишаються невирішеними серйозні проблеми, пов'язані з безпекою реакторів, зростає і суспільне і політичне невдоволення.

Як Японії вдалося прожити цей рік без атомної енергетики?

Дефіцит потужності, що виник після закриття реакторів, був покритий за рахунок більш раціонального використання енергії та зростання її виробництва за допомогою природного газу, а також вугілля і нафти.

Енергозбереження та енергоефективність дозволили знизити загальне споживання електроенергії (з 2010 до 2013 року) майже на 80 мільярдів кВт-годин. Це дорівнює річному виробленню енергії 13-ти ядерних реакторів, що забезпечували потреби 22 млн японських сімей. Споживачі заощадили 1,7 трлн ієн!

У зв'язку із збільшенням використання викопного палива виникає закономірне питання: а як виріс викид парникових газів? Можна здивуватися, але в цілому, зростання викидів CO2 було помітно менше, ніж можна було б очікувати. До фукусімської катастрофи, у 2009 - 2010 роках, зростання викидів становило приблизно 7%, а після відключення реакторів, в 2010 - 2012 роках, воно зросло менш ніж на 1%.

У липні 2012 року японська влада розробила заходи заохочення для тих, хто вирішив використовувати поновлювані джерела енергії, і це дало швидкий і приголомшуючий результат.

Вже до травня 2014 сонячна, вітрова, геотермальна енергетика, а також малі ГЕС і станції на біогазі дали країні 28700000000 кВт-годин електроенергії! В середньому, цього достатньо для забезпечення 7,7 мільйона сімей протягом року.

За 23 місяці в країні з'явилося 680 000 нових «альтернативних» електростанцій. Більшість з них це сонячні агрегати, які призначені для використання сім'ями та домашніми господарствами. Виходить, що кожен місяць в країні з'являлося 23000 сімей, які сьогодні багато в чому можуть забезпечити себе чистою енергією самостійно.

Можливість переходу до альтернативної енергетики демонструє не тільки Японія. Приміром, уряд Данії уклало з опозиційними партіями угоду, згідно якого до 2020 г. країна отримуватиме 50% відновлюваної енергії за рахунок вітру. Планується також знизити кількість викидів вуглецю в атмосферу - до 2020 р воно повинно скоротитися на 34% порівняно з 1990 р Заявлено, що більше 34% загального обсягу споживаної в країні енергії буде отримано з поновлюваних джерел.

Значно просунулася вперед до «зеленої» енергетики Німеччина ... До речі, жителі Берліна привітали Японію з "Роком без АЕС" - принесли до її посольству  торт з АЕС із зефіру в шоколаді.

Скептики в Німеччині побоювалися, що після виведення з роботи восьми АЕС в країні може утворитися серйозний дефіцит електроенергії, особливо в холодні зими. Однак цього не сталося: енергія більшості списаних АЕС була компенсована за рахунок відповідної кількості електроенергії з відновлюваних джерел. 22 березня 2011 була відзначена пікова потужність сонячних станцій, що досягла 16 тис. МВт, що набагато більше, ніж потужність зупинених реакторів.

Крім того, Німеччина суттєвою просунулася і в розвитку вітрової енергетики.

Керівництво Німеччини планує закрити всі свої АЕС до 2022 року.

Наведені приклади наочно показують, що навіть в тих країнах, де частка АЕС у загальному енергобалансі складає десятки відсотків, від небезпечної і витратною ядерної енергетики цілком можна відмовитися.

Ну, а поки - приєднуємося до привітань!

 

Джерело

Оцінка: 
0
No votes yet