Ядерні вибухи. Історія, наслідки, екологія.

Цього року виповнюється 50 років з дня укладання 5 серпня 1963 першого в історії договору про заборону на випробування ядерної зброї. Він вперше запроваджував обмеження на проведення ядерних вибухів в атмосфері, під водою і в космічному просторі, проте не торкався підземного випробування ядерної зброї. За минулі півстоліття цей договір був підписаний більшістю країн світу і зберігає свою силу донині.

До підписання цього історичного документа ядерні випробування були повсякденною практикою. За даними авторів доповіді, підготовленої за завданням Сенату Франції, з 1945 року в світі було проведено більше 2 тисяч ядерних вибухів: США підірвали більше тисячі ядерних зарядів, СРСР - 715, Великобританія - 45, КНР - 46.

Франція, яка не підписала цей договір, продовжувала підводні випробування в Полінезії до середини 1990-х років, здійснивши всього 210 вибухів.

Ці ядерні вибухи призвели до серйозного радіоактивного зараження величезних територій в Арктиці, північній Африці, Австралії та акваторії Тихого океану, а також пустельних районів на південному заході США.

Протягом 13 днів у жовтні 1962 року світ перебував на межі ядерної війни через протистояння між США і СРСР у зв'язку з розміщенням радянських ракет на Кубі. Ці події увійшли в історію під назвою Карибського ракетної кризи. Менш ніж через рік після нього президент США Джон Кеннеді і тодішній радянський лідер Микита Хрущов підписали Договір про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, космічному просторі й під водою.

Стратегічне протистояння
Етапи холодної війни

40-і роки: США скидають атомні бомби на Японію. Уїнстон Черчілль вимовляє знамениту фултонской промову, в якій проголошує появу Залізної завіси в Європі. Сталін оголошує про історичну несумісність комунізму і капіталізму. СРСР проводить перше ядерне випробування.
50-і роки: починається війна на Корейському півострові, після того як війська Півночі за радянської підтримки захоплюють Сеул; війна закінчується перемир'ям в 1953 році. У 1957 році року починається гонка ракетних озброєнь після запуску першого радянського штучного супутника Землі.
60-і роки: в ході Карибської ракетної кризи світ постає на межі ядерної війни. Будується Берлінська стіна. Починається війна у В'єтнамі. Американці висаджуються на Місяці.
70-і роки: США виводять свої збройні сили з Південного В'єтнаму; В'єтнам підпадає під владу комуністів. Між КНР та США встановлені дипломатичні відносини.
80-і роки: Михайло Горбачов і Рональд Рейган укладають договір про виведення ракет малого, середнього і дальнього радіусу дії з ядерними боєголовками з Європи. Падіння Берлінської стіни.
90-ті роки: возз'єднання східної і західної частин Німеччини. Борис Єльцин стає першим президентом Росії. Холодна війна завершується. Розпад СРСР.

Історія розробки і підписання цього історичного документа являє собою складну і іноді парадоксальну суміш реальної політики з ідеалістичними прагненнями.

У промові, виголошеній в Американському університеті 10 червня 1963, президент Кеннеді вказував, що поняття "тотальної війни" непридатне в ядерне століття і висловив бажання приступити до переговорів по забороні ядерних випробувань.

У той момент у багатьох країнах світу виникли суспільні рухи під гаслами відмови від ядерної зброї. Причиною цього стали випробування нових потужних водневих ядерних зарядів, які в десятки і в сотні разів перевищували за силою перші атомні бомби, застосовані американцями проти японських міст Хіросіма і Нагасакі в серпні 1945 року.

Наприкінці Другої світової війни це нове стратегічне зброю сприймалося як продовження і заміна масованих бомбардувань. Однак поява водневих бомб потужністю в 50 мегатонн і більше призвела до перегляду таких традиційних уявлень.

У 1954 році японська риболовецька шхуна "Фукурю-мару" ("Щасливий дракон") потрапила під радіоактивна хмара через пару годин після вибуху американської ядерної бомби на полігоні на Маршаллових островах у Тихому океані. Члени екіпажу захворіли променевою хворобою.

У липні 1955 був опублікований антиядерний маніфест, авторами якого стали великий фізик Альберт Ейнштейн і філософ Бертран Расселл.

У Британії виник широкий громадський рух "Кампанія за ядерне роззброєння", учасники якого проводили знамениті Олдермастонскіе марші. Поштовхом до мобілізації громадської думки стали дані про те, що в молоці молодих матерів став відзначатися підвищений вміст радіоактивного ізотопу стронцію-90, який з'явився в атмосфері в результаті проведення випробувань британських водневих зарядів в Тихому океані.

Тоді ж медики встановили прямий зв'язок між радіоактивним зараженням і статистикою захворюваності різними видами раку.

Кілька випробувань мали непередбачені наслідки. У жовтні 1961 року на радянському полігоні на Новій Землі було підірвано водневе пристрій, потужність якого перевищувала 100 мегатонн (100 млн тонн в тротиловому еквіваленті). Випробування призвело до радіоактивного зараження величезних просторів в Сибіру і Арктиці.

У липні 1962 США провели вибух потужного ядерного заряду в космічному просторі на висоті майже 500 км над Тихим океаном; результатом стали порушення зв'язку і енергопостачання на Гавайських островах.

Гра в ядерний покер

Договір 1963 став першим у довгій низці угод між США та СРСР з обмеження стратегічних озброєнь

Перші дипломатичні контакти між США та СРСР з питання про заборону на випробування ядерної зброї почалися в середині 1950-х років.

У період між 1959 і 1961 роками було зроблено декілька спроб ввести мораторій на ядерні випробування в атмосфері. Радянський Союз домагався тоді ув'язки цього питання з укладенням більш загального договору про обмеження озброєнь. Радянське керівництво розуміло, що воно починає програвати в ядерному суперництві.

США, зі свого боку, вважали, що вони лідирують у гонці ядерних озброєнь і прагнули розділити питання контролю над озброєннями і ядерних випробувань.

Після завершення Карибської кризи Радянський Союз відмовився від своєї позиції з ув'язці цих двох тем; Хрущову був необхідний реальний дипломатичний успіх після приниження, яке він зазнав на Кубі.

До того ж зникла одна з головних больових точок тодішньої світової політики - розділ Німеччини і Європи після будівництва Берлінської стіни в 1961 році став реальністю, визнаною обома сторонами.

Історія ядерної зброї

    Ядерна зброя була використана лише двічі в кінці Другої світової війни, проти Японії. 6 серпня 1945 на місто Хіросіма була скинута атомна бомба потужністю в 20 кілотонн, в результаті загинули 100 тисяч людей
     Через три дні другу бомбу, скинута американським літаком над Нагасакі, привела до загибелі 40 тисяч осіб.

У силу цього Договір про заборону ядерних випробувань у трьох середовищах 1963 слід сприймати двояко: з одного боку, він допоміг запобігти подальшому радіоактивне забруднення атмосфери планети; з іншого, він привів до консервації цілого ряду факторів, що лежали в основі холодної війни, деякі з яких продовжують діяти до цього дня.

Після укладення договору виникла нова ситуація, коли люди стали забувати про небезпеку ядерної зброї в відсутність страшних фото-і кінокадрів, які закарбували ядерні вибухи і їх наслідки. Нова хвиля антиядерного руху виникла тільки наприкінці 70-х років, коли стала більш очевидною небезпека ядерної енергетики для довкілля.

При цьому ядерне протистояння і прихована гонка ядерних озброєнь між великими державами тривала, не привертаючи настільки активної уваги з боку громадськості.

Договір з обмеження випробувань ядерної зброї створив в умах багатьох людей на Заході ілюзію того, що ядерна зброя перестало бути проблемою і що з ним можна співіснувати. Багато американців і європейці стали вважати, що ядерні випробування їх не стосуються, тому що проводяться у віддалених від них районах світу.

Однак страхітливі уроки епохи, коли в повітрі і в океанах гриміли ядерні вибухи, стають очевидними при погляді на долю жителів атолу Бікіні, на якому американці проводили ядерні випробування з кінця 40-х років.

Їх переселили тоді в інші райони Полінезії, а через багато років після завершення випробувань дозволили повернутися в рідні місця, запевнивши людей в безпеці. З тих пір серед мешканців атола зафіксовано безліч випадків народження мертвих дітей, дітей з генетичними дефектами і викиднів.

 

 

 

 

 

Джерело:

http://www.bbc.co.uk/russian/international/2013/08/130805_nuclear_test_treaty_50.shtml

Оцінка: 
0
No votes yet