Вінниччина планує повністю замінити споживання газу пелетами із соломи

Вінниччина, яка має більше 2 мільйонів га сільгоспугідь, може повністю замінити споживання природного газу альтернативними джерелами енергії, а точніше зроблених з соломи паливних гранул, пише Украгроконсалт. Про це на прес-конференції заявив директор департаменту регіонального економічного розвитку облдержадміністрації Олександр Якубік. «Ми в рік споживаємо близько мільярда кубометрів газу. 2,5 кг пелетів замінюють кубометр газу. Потужності нашої області по соломі — 30-40% від врожаю. Тобто, якщо ми зібрали в 2014-му 5 мільйонів тонн зерна, то не менше 2 мільйонів тонн соломи проходить, як органічне добриво... Це широке поле діяльності для бізнесменів та інвестицій. Якщо ми до політичної незалежності отримаємо ще й енергетичну, то будемо жити не гірше, ніж в Арабських Еміратах, де безкоштовна освіта і електрика, а паливо коштує 4 долари за повний бак в машині», — повідав Якубік.

На жаль, під час прес-конференції кореспондент «Реала» не міг провести примітивну перевірку озвученої інформації. Але зміг це зробити пізніше, з урахуванням вихідних даних Олександра Якубік.

Отже, для заміщення мільярда кубів газу треба 2,5 мільярда кг соломи (2,5 мільйона тонн соломи). Здається, Вінниччина в останні роки щорічно має майже необхідну масу. Але чи вигідно переходити з газу на солому? (Відкидаємо політичні моменти, дивимося на чисту економіку.) Зараз 1 куб газу обходиться Україні приблизно в 0,35 доларів або приблизно в 7 гривень (якщо курс 20 гривень за долар). Пелети із соломи зараз можна купити за 1000-1200 гривень за тонну (згідно з оголошеннями в інтернеті). Тобто, кіло пелетів з соломи коштує 1,2 гривні. Оскільки на заміну куба газу треба 2,5 кг пелет, отримуємо 3 гривні. Тобто, пелети з соломи в 3 рази дешевше газу! Навіть якщо раптом гривня зміцниться до долара, а газ істотно подешевшає через падіння цін на нафту, солома залишиться вигідною. Якщо, звичайно, вихідні дані вірні, і ми ніде не помилилися.

Тим часом Олександр Якубік вже розробляє конкретні схеми масового виробництва пелет з соломи на Вінниччині з допомогою меценатів з Польщі:

«Машина, яка може продукувати 60-80 кг пеллет на годину, коштує 10 тисяч євро. Польська технологія цікава тим, що виробляє відразу сухі пелети з сирої соломи, вологість якої зазвичай становить 20-30%. За іншими технологіями солому треба спочатку досушувати — зайві витрати. Поляки в рамках допомоги Україні обіцяють дати нам по одній установці на кожен район (на Вінничині 27 районів) — її вистачить, щоб забезпечити пелетами всі бюджетні установи району, вони зможуть обходитися без газу.

Ми плануємо отримати установки у першому кварталі 2015 року. Є домовленість, що спочатку бюджетні установи, а потім і бізнес підключаться. Але ми нікого не підганяємо і не нав'язуємо, тільки роз'яснюємо. Цей ринок ємний і безмежний мінімум на 10 років ... Так, поки що бізнес не готовий — економлять гроші, яких у всіх мало. Але вони побачать і загоряться. До збору наступного врожаю у підприємців є 7-8 місяців, щоб знайти доступну кредитну схему — спочатку на початку червня почне надходити солома ріпаку, потім зернових колосових, потім кукурудзи».

Що ж, як кажуть, дай Бог нашому теляті вовка з'їсти. Адже самих пелет з соломи мало, потрібні колосальні інвестиції в переобладнання котлів. Втім, на Вінниччині в бюджетних установах ця робота проводиться. Але приватний сектор почне ворушитися не раніше, ніж почне споживати газ за собівартістю без субсидій.

І ще. Якщо все запрацює в серйозних обсягах, аграрії зіткнуться з гострим дефіцитом органічних добрив. Адже зараз солома є головним з них. Тобто, її треба буде чимось замінювати, інакше грунт швидко виснажиться. Тому ще треба порахувати, чи зможе виручка від проданої соломи компенсувати аграріям вартість її замінників, інакше перемога над газом виявиться Пірровою.

Джерело

Оцінка: 
0
No votes yet