В Україні стартувала німецька програма фінансування біоенергетичних проектів

Сьогодні Німеччина є світовим лідером у виробництві та використанні біогазу. Нині біогазова промисловість Німеччини складається з 7800 сільськогосподарських і промислових біогазових установок із загальною електричною потужністю більше 3 ГВт. Щорічно вони генерують 20,5 млн. кВт/годину - 3,4% від загальної електричної генерації по країні. Середня електрична потужність біогазової установки в Німеччині складає близько 400-500 кВт, але тенденція останніх років вказує на збільшення до 1 МВт. У ЄС кількість діючих біогазових установок досягає 12500, що складає близько 5500 МВт потужностей. Незважаючи на своє лідерство в цій сфері, Німеччина продовжує нарощувати виробництво біогазу. Про це розповіли експерти на семінарі "Практичні аспекти отримання і використання біогазу в Україні. Німецько-український діалог з питань біогазу", який пройшов 26 вересня у Києві.

 

Андреас Шютте, голова Спеціального агентства з відновлювальних ресурсів (FNR, Німеччина), говорить: "Використання біогазу має масу невідомого з точки зору науки і вимагає глибокого дослідження. Зараз це енергетичне джерело використовується з ефективністю не більше 40%.  В майбутньому біогаз стане частиною енергосистеми разом із іншими відновлювальними джерелами енергії: потенційно біогаз в Німеччині здатний забезпечувати 10% загальної потреби в електроенергії".

Аналізуючи фінансовий механізм стимулювання розвитку біогазових технологій Німеччини, Георгій Гелетуха, голова Біоенергетичної асоціації України, розповідає: "В Німеччині діє фіксовано-бонусна система нарахування величини "зеленого" тарифу: залежно від масштабу проекту встановлюються диференційовані фіксовані тарифи на електроенергію з біогазу.

Існує також система надбавок до основної ставки зеленого тарифу залежно від використовуваної сировини і технологій, що дозволяє цілеспрямовано вибирати напрями розвитку залежно від сформованих умов. Система диференційованих тарифів стимулює не лише виробництво електроенергії з біогазу, але й регулює методи, якими це досягається, а "зелений" тариф, який встановлюється ще до початку будівництва об'єкту, підкреслює взаємну зацікавленість між державою та інвесторами.

 

У ході семінару експерти також розповіли про розвиток регіональних проектів виробництва біоенергії - біоенергетичних селищ. Так, перше таке біоенергетичне село "Bioenergiedorf Juehnde" з'явилося 12 років тому. Зараз їх налічується більше 250 по всій країні, а до 2020 року очікується збільшення їхньої чисельності до 400. Андрій Станєв, проектний менеджер Спеціального агентства з відновлювальних ресурсів, розповів про Державну програму підтримки біоенергетичних сіл в Німеччині: "Програма діє вже три роки. На першому її етапі було відібрано 25 кращих проектів виробництва біоенергії - біоенергетичних селищ, кожне з яких отримало грошову винагороду у розмірі 400 тис. євро не на устаткування, а саме на популяризацію і просування ними біоенергетики. Зараз планується проведення другого етапу цієї програми."

Розуміючи важливість міжнародної співпраці для розвитку біоенергетики, Спеціальне агентство з відновлювальних ресурсів (Німеччина) при організаційній підтримці НТЦ "Біомаса"(Україна) оголосило про початок програми фінансування біоенергетичних проектів в Україні, яка буде реалізована до квітня 2016 року. У рамках програми для 1-2 відібраних біоенергетичних проектів будуть створені спеціальні концепції розвитку і знайдені іноземні партнери.

Експерт АВЕ "Альтернатива" Віталій Мурашкін зазначає: "Ця програма потрібна українській галузі, адже при колосальному потенціалі, доля біоенергетики в енергобалансі країни залишається мізерною. Будучи аграрною країною, Україна може замінити майже 3 млрд. т. у.о. біогазом, при цьому з розвитком сільського господарства потенціал може вирости у декілька разів, що дозволить економити більше трьох мільярдів дол. в рік за поточними цінами".

АВЕ «Альтернатива»

Оцінка: 
0
No votes yet