В Україні з’явився перший екологічний гуртожиток

tiz_004_misto.gifНаприкінці лютого 2011 року в Національному авіаційному університеті з’явився еко-гуртожиток, де втілені побутові екологічні правила, зокрема, економія води, електроенергії, теплозбереження та роздільний збір відходів.
        Жити екологічно — просто. Головне не забувати основні екологічні принципи. Їх студентам нагадуються спеціальні наліпки, розміщені біля вимикачів, кранів, а також на дверцятах холодильників. Такі попереджувальні знаки мають виховати культуру економії води та електроенергії. Також енергозбереженню в «зеленому» гуртожитку сприяють металопластикові вікна й енергозберігаючі лампочки. У гуртожитку обладнали також точку збору макулатури і встановили контейнери для роздільного збору відходів, зокрема, картонної упаковки з-під соків та молока.

 

 
 

 

        Ідея створення першого в Україні екологічного гуртожитку належить студентам НАУ. А їх самих надихнули поради «Українського громадського екологічного кодексу». Цей документ презентували студентам на екологічних лекціях його розробники — Всеукраїнська екологічна ліга за підтримки компанії «Тетра Пак Україна».
 


 

        Зелену ініціативу підтримали адміністрація університету, дирекція Студентського містечка та дирекція Інституту екологічної безпеки НАУ, а втілити еко-поради в життя зголосилися майже 600 студентів гуртожитку.
        У сфері екології НАУ — найпрогресивніший навчальний заклад. Ще навесні 2006 року на його території запровадили систему роздільного збору відходів. «Створення першого в Україні еко-гуртожитку — це можливість зберегти ресурси планети й виховати екологічно свідомих громадян», — переконані його організатори.
        — Ми зацікавились порадами «Українського громадського екологічного кодексу», адже вони не складні й у житті ними скористатися може кожен, — розповідає Володимир Яскель, керівник центру психологічно-педагогічної роботи НАУ. — Закривати кран, коли чистиш зуби, вимикати світло, виходячи з кімнати, сортувати відходи, викидаючи упаковку з-під соків і молока в окремий контейнер, щоб у подальшому її переробили... Це не важко, але дуже важливо для збереження ресурсів нашої планети. На старті проекту ми зафіксували середні показники лічильників, а через три місяці порівняємо дані щодо водо- та енергоспоживання. Хочемо з’ясувати, наскільки, завдяки дотриманню еко-порад, знизиться споживання води та електроенергії в гуртожитку. Також ми підрахуємо, скільки вдасться зібрати використаної картонної упаковки з під соків та молока.
 

 

 
        Залучають нове покоління до «зеленого» світогляду з перших курсів. На еко-лекціях розповсюджують «Український громадський екологічний кодекс». А поділитися порадами, як зробити свій спосіб життя більш екологічним, запрошують і провідних екологів, і зірок музики. Наприклад, Кашу Сальцову — активістку еко-руху і лідера музичного гурту «Крихітка». 
        — Роздільний збір сміття і еко-звички споживання існують у більшості студентських гуртожитків у Європі та США. Такі норми поведінки легко запровадити, просто додавши їх до правил проживання в гуртожитку. І це м’який і правильний спосіб не лише скоротити витрати навчальних закладів на комунальні послуги, а й призвичаїти тисячі людей з вищою освітою до дружнього ставлення до природи.
        Активним партнером ініціативи по створенню еко-гуртожитку стала компанія «Тетра Пак Україна». За її підтримки були надруковані наліпки з екологічними закликами й додатковий наклад «Українського громадського екологічного кодексу» спеціально для розповсюдження в НАУ. Компанія «Тетра Пак Україна» також встановила в будівлі гуртожитку оригінальні та привабливі контейнери для збору упаковки з-під соків та молока. Зібрана таким чином упаковка буде відправлятися на заводи для подальшої переробки та виготовлення вторинної сировини.
        Як зазначив Сергій Размєтаєв, заступник голови Всеукраїнської екологічної ліги: «Цей проект — пілотний. Якщо через три місяці, після оцінки результатів, ми зможемо назвати його успішним, Всеукраїнська екологічна ліга буде рекомендувати запровадження еко-гуртожитків в інших навчальних закладах України, а також лобіювати підтримку таких проектів на державному рівні». 
Оцінка: 
0
No votes yet