У Харкові щойно завершилась екологічна спецоперація із порятунку червонокнижних квітів

У Харкові була блискуче проведена спільна операція Держекоінспекції в Харківській області, МВС України, «Ботанічного саду загальнодержавного значення Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна» та громадської організації «Зелений фронт».  
 
 
        У результаті операції у браконьєрів було вилучено близько 100 екземплярів рідкісних рослин, занесених не тільки до Червоної книги України, але і в міжнародні червоні списки.
        Початок цієї детективної операції поклав викладач ботаніки Харківського національного педагогічного університету імені Сковороди Юрій Бенгус. Юрію Володимировичу один з колишніх студентів 18 травня повідомив, що на Центральному ринку міста ведеться торгівля рослинами, схожими на рідкісні кримські орхідеї. У той же день незалежно від нього цей факт був виявлений активісткою «Зеленого фронту» професійним дендрологом, ботаніком Оленою Головко. Для перевірки цієї інформації із Юрієм Бенгусом на ринок 19 травня вийшли представники «Зеленого фронту». Спеціаліст підтвердив: на трьох торгових точках ведеться торгівля двома рідкісними орхідеями: зозулинцем пурпурним та зозулинцем плямистим. Про ситуацію була проінформована Державна екологічна інспекція в Харківській області. Однак проводити операцію з вилучення квітів «з ходу» було не можна: вилучені рослини просто зів’яли б. Адже їх на Землі залишилися лічені одиниці. Природоохоронцями було прийнято рішення про проведення спостереження за торговцями. Паралельно велася підготовка до проведення масштабної операції.
        Щоб використати шанс на порятунок цих зникаючих рослин, екологи звернулися до директора Ботанічного саду загальнодержавного значення Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна Олександра Альохіна. Олександр Олексійович відразу ж погодився взяти участь у рейді з виявлення рідкісних рослин і подальшої «реанімації» вилучених орхідей. Державна екологічна інспекція підготувала все необхідне для негайної передачі вилученого до ботсаду, адже початок «реанімаційних» заходів повинен був збігтися з моментом вилучення рослин у торговців-браконьєрів.
        20 травня о 10:00 операція почалася. З ювелірною точністю спільно з міліцією екоінспектор Антон Алещенко одного за одним затримав порушників екологічного законодавства: продавців рідкісних орхідей і півонії тонколистої, занесених до Червоної книги України. Ці люди «пограбували» нашу природу. Про їхнє ставлення до природи може свідчити хоча б такий факт: дізнавшись, що рослини вилучаються для спроби їх порятунку у ботсаду одна з продавщиць власноруч знищила квіти півонії тонколистої, розірвавши їх на шматки. Вона розуміла, що їй доведеться заплатити штраф і збитки, завдані державі, але не хотіла, щоб червонокнижні рослини були врятовані.
        Директор ботанічного саду Олександр Альохін підкреслив, що вирощування вилучених рослин в домашніх умовах неможливо, тому ні продавці, ні покупці не змогли б залишити вилучені з природи рослини живими. Орхідеї, наприклад, зацвітають лише на 17-му році життя. Насправді це не одна рослина, а дві: орхідея, яку ми бачимо, живе в симбіозі з невидимим неозброєним оком грибом, який ховається в землі. Чи вдасться врятувати вилучені рослини в умовах ботанічного саду – питання відкрите. Відповідь на нього дасть лише час. Зараз фахівці-ботаніки роблять все можливе, щоб врятувати хоч частину з вилучених рослин. Вони відзначають, що матеріал знаходиться в дуже поганому стані: варвари при викопуванні пошкодили частину цибулин, в багатьох рослинах обірвані коріння, деякі екземпляри - взагалі без землі.
        - Найстрашніше в цій історії, - вважає активіст «Зеленого фронту» Олександр Богданіс, - що браконьєри, які пограбували природу, навіть не уявляють цінності рослин, які потрапили до їх рук. Привезені з Криму та Херсонській області безцінні орхідеї продавали ... по п'ять гривень за квітку! А за півонію тонколисту (одна партія привезена з Криму, інша - зірвана в Харківській області) брали ... по десять гривень! Це вже не варварство, а дикість!
        Залишається тільки додати, що оперативні будуть продовжуватися й надалі. І є шанс, що канал постачання рідкісних рослин буде перекритий назавжди, а група осіб, що має відношення до цього незаконного бізнесу, отримає по заслугах.
Олег Перегон, заступник голови «Зелений фронт», координатор рейду
Оцінка: 
0
No votes yet