Стічні води як джерело енергії

При очищенні стічних вод, що утворюються в процесі виробництва пальмового масла, виділяється величезна кількість метану. Його пропонують використовувати його для вироблення електроенергії.

Пальмова олія - ​​одна з найпоширеніших у світі рослинних олій. Правда, через напівтверду консистенцію вона надзвичайно рідко використовується в чистому вигляді в домашній кухні, зате присутня в добрій половині харчових продуктів, що заповнюють полиці супермаркетів. Торік обсяг світового виробництва пальмової олії склав, в загальній складності, 58 мільйонів тонн.

Емісія метану

Одна біда: це саме виробництво завдає істотної шкоди довкіллю. Бід навіть дві. Перша полягає в тому, що заради збільшення площ під пальмові плантації в ряді країн Південно-Східної Азії, де виробляється понад 90 відсотків усього пальмового масла, безжально вирубуються незаймані тропічні ліси. Зараз, правда, ця варварська практика відходить у минуле. Зате все виразніше проявляється друга біда: сам процес виробництва масла супроводжується емісією в атмосферу величезної кількості метану - одного з найбільш шкідливих для клімату Землі парникових газів.

Філіп Тейлор (Philip G. Taylor), біолог Колорадського університету в Боулдері, каже: "У масштабах всієї планети річний викид метану, пов'язаний з виробництвом пальмової олії, еквівалентний, за нашими оцінками, викиду 135 мільйонів тонн вуглекислого газу Це приблизно стільки ж, скільки за рік викидають в атмосферу такі країни, як, скажімо, Чехія, Бельгія або Колумбія ".

Небезпечні водойми

Для того, щоб добути масло з м'якоті плодів олійної пальми, їх виварюють, мнуть і знову виварюють, що супроводжується величезною витратою води. У процесі виробництва вода поступово забруднюється, насичуючись компонентами масла та іншими органічними речовинами. Таким чином, отримання однієї тонни пальмового масла призводить до утворення приблизно вісімнадцяти тонн стічних вод, які надходять в штучні ставки-відстійники.

"Вода знаходиться там від 45 до 60 днів, - пояснює Філіп Тейлор - .. За цей час спеціальні штами бактерій встигають витягти і засвоїти всю органіку у воді, але виділяють при цьому метан, причому стільки, що повітря над таким водоймою може запалати. Це не жарт, такі ставки-відстійники дійсно є пожежонебезпечними об'єктами. Поверхня водойм виглядає досить гидко і частково нагадує бродяче в чанах пивне сусло: ... темна каламутна рідина, покрита зверху бурою піною. Запах, звичайно, теж не з найприємніших І чітко чути безперервний специфічний шурхіт, щось на зразок потріскування: це піднімаються з води і лопаються міріади бульбашок метану ".

Електрика для мільйонів будинків

Філіп Тейлор і його колеги вперше виробили оцінку тих обсягів метану, що викидається в атмосферу в процесі мікробіологічного очищення стічних вод, що утворюються при виробництві пальмового масла. Відповідна стаття опублікована в журналі Nature Climate Change. Вчені були неабияк здивовані результатами свого дослідження: таких значних цифр вони і самі не очікували.

З одного боку, ці дані свідчать про ще більший, ніж уявлялося раніше, збиток для клімату нашої планети; з іншого боку, вони вказують на досить багате джерело енергії, що залишалось досі непоміченим.

За оцінкою Філіпа Тейлора, якщо весь метан над такими ставками-відстійниками зібрати і направити в біогазові установки, це дозволить щорічно виробляти приблизно 18 мільйонів мегават-годин електроенергії. Оскільки світовими лідерами у виробництві пальмового масла є Індонезія і Малайзія, а середньостатистичне сільське домогосподарство в цих країнах споживає лише близько 200 кіловат-годин електроенергії на рік, то отриманої з метану енергії вистачить на мільйони таких господарств у районах пальмових плантацій. В одній тільки Малайзії торік з поверхні ставків-відстійників в атмосферу пішло стільки метану, що його вистачило б на виробництво чверті всієї необхідної країні електроенергії.

Користь і для клімату, і для економіки

Ідея американських дослідників, звичайно, цікава, але її реалізація наштовхується, принаймні, на одну трудність: пальмові плантації розташовані, як правило, далеко від великих населених пунктів, в сільських місцевостях, не охоплених електрифікацією, жодних ліній електропередачі там і близько немає, а їх прокладка пов'язана зі значними витратами.

Тому Філіп Тейлор робить ставку на співпрацю між виробниками пальмового масла та урядовими структурами відповідних країн:. "Уряди могли б прийти на допомогу муніципальній владі і взяти на себе хоча б частину витрат на розширення електромереж. Тим більше що електроенергія, що отримується з біогазових установок, обходиться набагато дешевше, ніж вироблена дизельними електрогенераторами, а адже поки в Південно-Східній Азії домінує саме дизельне паливо ".

Така співпраця між власниками пальмових плантацій і державними установами не тільки стало б важливим внеском у захист клімату планети, а й сприяло б розвитку і зміцненню місцевої економіки.

Джерело

Оцінка: 
0
No votes yet