Руйнування льодового панцира Антарктиди перейшло у незворотну фазу

У щойно представлених у журналах Science і Geophisical Research Letters роботах стверджується, що в Західній Антарктиді почався незворотний процес танення льодовиків, зупинити який людство вже не зможе. Висновки наукових груп, що діяли різними методами  збіглися і мають величезне значення, тому обидва видання вирішили опублікувати результати незалежних досліджень одночасно.

Танення льодовиків загрожує відносно швидким підвищенням рівня Світового океану. "Він підвищується з початку ХХ століття зі швидкістю 1,7-2,1 мм на рік. Після 1993 року підйом прискорилося до 3,2 мм на рік. Половина підвищення рівня припадає на розширення води в результаті нагрівання океану в низьких широтах ", - пояснює Генріх Алексєєв, завідувач відділу взаємодії океану і атмосфери Арктичного і антарктичного науково-дослідного інституту Росгідромету. Згідно з прогнозами Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (Міжурядової групи експертів зі зміни клімату), в найближчі десятиліття швидкість підвищення рівня океану збільшиться, і до кінця сторіччя він перевищить нинішній приблизно на півметра.

Автори нових досліджень вважають, що і цю динаміку тепер доведеться переглянути у більшу сторону, а внесок танення льодів у підвищення рівня моря може стати визначальним. На думку провідного автора однієї із статей Еріка Рігнота, колапс тільки шести льодовиків Західної Антарктиди може привести до підвищення рівня Світового океану на півтора метра в найближчі два століття.

Ще в 1978 році американський гляціолог Джон Мерцер (гляціологія - наука про льодовики) і кліматолог Стівен Шнайдер попереджали про можливі катастрофічні наслідки руйнування антарктичного льодового покриву. "Якщо крижаний панцир Західної Антарктиди сповзе в океан, як передрікають багато вчених, ми зможемо відчалювати на кораблі прямо від сходів Капітолію, а третина Флориди буде затоплена", - заявляв тоді Шнайдер у коментарі для газети New York Times.

Важливо те, що ці прогнози, до яких багато хто звик ставитися або з недовірою, або з фаталістичною байдужістю, збуваються вже зараз, і зупинити катастрофічний процес неможливо. "Сьогодні ми представляємо об'єктивні докази того, що величезна ділянка льодового покриву Західної Антарктиди почав необоротно скорочуватися, - сказав Рігнот на прес-конференції. - І він уже пройшов точку неповернення ".

Процес, який дві групи вчених встановили незалежними методами за допомогою супутникового і наземного спостереження та комп'ютерного моделювання, виглядає приблизно так: значна частина антарктичного льодового покриву лежить в гігантській чашеобразной западині, при цьому фундамент льодовика знаходиться нижче рівня моря. Теплі океанські хвилі поступово розмивають природну крижану перешкоду на краю чаші, і коли вода проникне всередину западини, зупинити руйнування крижаного панцира буде неможливо. Таким чином, поступове сповзання в море Амундсена бар'єрних льодовиків може призвести до катастрофічного ефекту доміно. Повний обсяг цього льодовика - більше 2 мільйонів кубічних кілометрів льоду, його танення призведе до підвищення рівня Світового океану на 5 метрів (варто зауважити, що в межах п'ятиметрової позначки над рівнем моря знаходиться, наприклад, Санкт-Петербург).

Дослідники впевнені, що руйнування західно-антарктичного льодового щита пов'язано з тим, що більш теплі глибинні океанські води стали надходити на поверхню, а це в свою чергу, відбувається через значне посилення вітру в регіоні в останні століття. "Регіональні наслідки глобального потепління - посилення зональної циркуляції в атмосфері і океані навколо Антарктиди викликає більший приплив тепла", - пояснює Генріх Алексєєв. Через кліматичні зміни зростає різниця температур між антарктичним регіоном і більш високими широтами, рух повітряних мас стає більш енергійним і індукує перемішування океанських шарів.

Вчені зібрали достатньо переконливих доказів того, що основним фактором глобального потепління є діяльність людини, в першу чергу - викид парникових газів. Однак навіть якщо ми негайно і значно скоротимо викиди вуглекислоти, зупинити процес руйнування крижаного щита Антарктиди вже навряд чи вдасться. Будівництво захисних дамб та евакуація населення багатьох прибережних міст стає нашим невідворотним майбутнім.

Оцінка: 
0
No votes yet