Розвиток відновлюваної енергетики в Південно-Африканській Республіці

Нещодавно в Києво-Могилянській Академії відбулась зустріч із  Дзвениславою Качур - асоціатом Community Development Resource Association (Кейптаун, Південно-Африканська Республіка), яка розповіла про політику Південної Африки в галузі відновлюваних джерел енергетики. Організатором зустрічі став Еко-клуб «Зелена Хвиля», партнером виступила Асоціація відновлювальної енергетики «Альтернатива».
В рамках свого виступу еколог розповіла про Програму закупівлі електроенергії в незалежних виробників відновлюваних джерел енергії (Renewable Energy Independent Power Producer Procurement Programme), яку ПАР використовує для розвитку приватно-державного партнерства та для залучення місцевих громад до використання сонячної енергетики.

Головними джерелами отримання електроенергії в ПАР є вугілля і нафта, на які сумарно припадає близько 90% задоволення потреб місцевих жителів. Пікове навантаження компенсується газом і дизелем (4 станції), що призводить до1,1 кг CO2/USD викидів. Також в ПАР працюють 4 гідростанції і 3 вітротурбіни. Електрифікація усіх населених пунктів, яка у 2013 році складає 82,7%, є одним з основних державних завдань. Одним із шляхів виконання даного завдання є розвиток відновлюваних джерел енергії.

Програма закупівлі електроенергії в незалежних виробників відновлюваних джерел енергії спрямована на збільшення частки відновлювальних джерел енергії в загальній системі електропостачання та збільшення енергетичних потужностей ПАР. Дана програма в ПАР функціонує вже три роки і розрахована сумарно на 5-річний термін, упродовж якого планується забезпечити виробництво приватними компаніями на тендерній основі до 7000 МВт.

Критерії тендеру на 70% залежать від вартості електроенергії. І вартість 1 MW виготовленого відновлювальними джерелами енергії впала з R 2758 (249.56 USD) у 2011 році до R 881 (85,29 USD) у 2013. Ще 30% залежить від запропонованого плану соціально-економічного розвитку, в який закладена також і частка власності місцевої громади на рівні 2,5-5%. 

За три роки кількість поданих на розгляд заявок зросла майже втричі: з 34 у 2011 р. до 94 у 2013 р. При цьому ,вартість проектів сонячної енергетики за три роки знизилась майже втричі. Кожен проект передбачає мінімум 75 МВт потужності. Варто зазначити, що дана Програма доцільна лише у трьох з дев’яти провінціях ПАР: у Північному Кейпі, де є умови для розвитку сонячної енергетики, та у Західному і Східному Кейпі, де розвивається вітрова енергетика.

Сьогодні вже майже добудовані станції, проекти яких були винесені на розгляд у 2011 році. Саме вони і стануть практичним втіленням Програми закупівлі електроенергії в незалежних виробників відновлювальних джерел енергії та сприятимуть подальшому розвитку приватно-державного партнерства в ПАР.

Юлія Мартисенко
АВЕ «Альтернатива»

Оцінка: 
0
No votes yet