Продаж квот на викиди СО2 Україною

Огляд подій.
1. Які проекти профінансують за рахунок продажу квот на викиди парникових газів? 2. 5 проектів претендують на японські гроші від продажу квот. 3. Порушено кримінальну справу щодо використання коштів від продажу квот на викиди. 4. Отримані Україною в рамках Кіотського протоколу 3 млрд грн знаходяться на рахунку Мінприроди.
 
03 Лютого 2010
 
Національне агентство екологічних інвестицій України в коментарі Німецькій Хвилі повідомило таке:
 
Повідомляємо, що з моменту укладення договору купівлі-продажу між Україною та Японією, відповідного перерахування ОУК та зарахування коштів до держбюджету України, обидві сторони доклали чималих зусиль  щодо відбору проектів за схемою цільових (екологічних) зелених інвестицій.
 
 
Окрім формування «довгого» списку, до якого увійшло понад 120 проектних пропозицій, що охоплюють різноманітні технології , які були проаналізовані сторонами на предмет відповідності умовам договору, національним пріоритетам та розвитку двостороннього співробітництва, у грудні 2009 року сторони погодили «короткий список», за яким інтенсифікується робота щодо розроблення та вдосконалення проектної документації , що надасть змогу розпочати реалізацію проектів", - йдеться у повідомленні Національної агенції екологічних інвестицій.
 
Див. також "Кошти за продаж квот на викиди СО2 Україною не використовуються"
 
Разом з тим, Національне агентство екологічних інвестицій не оприлюднило переліку проектів, що увійшли до так званого "короткого списку".
 
Нагадаємо, що наприкінці жовтня відкрито провадження у справі за позовом МБО "Екологія-Право-Людина" до Кабінету Міністрів України та Національного Агентства екологічних інвестицій про визнання протиправної бездіяльності та зобов’язання до вчинення дій із оприлюднення інформації про міжнародну торгівлю квотами на викиди парникових газів, яка здійснюється відповідно до Кіотського протоколу до Рамкової конвенції ООН і зміни клімату.
 
В розділі, присвяченому схемі зелених інвестицій, на сайті Національного агентства екологічних інвестицій наявна інформація лише про останню угоду з урядом Іспанії про продаж одиниць встановленої кількості.
 
 
30 Березня 2010
 
Рік тому Україна підписала договір з Японією про продаж 30 мільйонів одиниць встановленої кількостів (так званих квот на викиди парникових газів). Відповідні документи було підписано головою Національного агентства екологічних інвестицій Ігорем Лупальцевим, послом Японії в Україні Тадаші Ідзава і головою організації з питань розробок нових енергетичних і промислових технологій Японії Сеїджі Мурата.
 
Кошти від продажу квот мають бути направлені на проекти зі скорочення викидів парникових газів: проекти із енергозбереження, використання біомаси, завпровадження теплових насосів й ін. Однак Національне агентство екологічних інвестицій досі не оприлюднило повної інформації про перелік проектів, які подано на розгляд за схемою зелених інвестицій, а також про хід та результати такого розгляду.
 
Нагадаємо, що наприкінці жовтня 2009 року відкрито провадження у справі за позовом МБО "Екологія-Право-Людина" до Кабінету Міністрів України та Національного Агентства екологічних інвестицій про визнання протиправної бездіяльності та зобов’язання до вчинення дій із оприлюднення інформації про міжнародну торгівлю квотами на викиди парникових газів, яка здійснюється відповідно до Кіотського протоколу до Рамкової конвенції ООН і зміни клімату.
 
В лютому 2010 року Національне агентсво екологічних інвестицій повідомило, що з моменту укладення договору купівлі-продажу між Україною та Японією, відповідного перерахування ОУК та зарахування коштів до держбюджету України сторонами було сформовано "довгий список" потенційних проектів, до якого увійшло понад 120 проектних пропозицій, а в грудні 2009 року було погоджено «короткий список», за яким інтенсифікується робота щодо розроблення та вдосконалення проектної документації. Ні про обсяг "короткого списку", ні про проекти, які там фігурують, у повідомлення не йшлося.
 
Однак, відповідно до коментаря координатора проектів спільного впровадження НАК "Нафтогаз України", Сергія Горбатовського, оприлюдненого на сайті НАЕР, до "короткого списку" входять 5 пріоритетних заявок, серед яких і проект заміни компресорних агрегатів на об'єктах газотранпортної системи України.
 
"Зараз готується до реалізації проект щодо заміни старих компресорних агрегатів на об’єкті в Бердичеві вартістю 65 млн. євро із терміном окупності близько 3,5 років. У результаті ми плануємо щорічно скорочувати викиди парникових газів на 2,75 млн. тонн", – повідомив Горбатовський.
За цією схемою НАК "Нафтогаз України" розраховує реалізувати 18 проектів, сумарно скоротивши викиди СО2 на 17 млн. тонн. "Основний обсяг викидів припадає на 209 об’єктів газотранспортної системи. Спочатку ми планували співпрацювати з японськими компаніями за проектами спільного впровадження. Але у таких проектів більш довгий термін окупності і складна процедура реєстрації", – уточнив пан Горбатовський. 
 
Кошти на реалізацію проектів можуть бути отримані компаніями пісял прийняття ВРУ Державного бюджету на 2010 рік.
 
 
28 Квітня 2010
 
Генпрокуратура порушила кримінальну справу за фактом зловживання бюджетними коштами, отриманими у 2009 році від продажу квот на викиди парникових газів.
 
Про це повідомляє прес-служба Генпрокуратури.
 
Генпрокуратурою проведено перевірку додержання вимог законодавства при використанні бюджетних коштів. 
 
Нею встановлено, що внаслідок прийняття колишніми службовими особами Кабміну, Міністерства фінансів нормативно-правових актів усупереч вимогам Закону "Про Держбюджет на 2009 рік" Державним казначейством змінено цільове призначення коштів спецфонду держбюджету, які надійшли від продажу квот у загальній сумі 2,3 млрд. грн.
 
За результатами перевірки порушено кримінальну справу за ч.2 ст. 210, ч.2 ст.364 КК України.
 
Частина 2 статті 210 -  нецільове використання бюджетних коштів в особливо великих розмірах  - передбачає покарання обмеженням волі на строк від двох  до  п'яти  років або  позбавленням волі на строк від двох до шести років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
 
Частина 2 статті 364 - зловживання владою або службовим становищем, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, - передбачає покарання позбавленням волі на  строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
 
28 Травня 2010
 
Кошти в сумі понад 3 млрд грн, які Україна отримала в рамках Кіотського протоколу, знаходяться на рахунку Мінприроди. Про це на прес-конференції заявив заступник міністра охорони навколишнього природного середовища України Анатолій Гриценко, передає кореспондент РБК-Україна.
 
«Ці кошти знаходяться на рахунку Міністерства охорони навколишнього природного середовища де-факто і де-юре. Тобто, казначейство видало довідку, що кошти в сумі понад 3 млрд грн знаходяться на рахунку міністерства. Я бачив цю довідку», - відзначив А.Гриценко.
 
Він додав, що ці кошти будуть спрямовані на вирішення питань згідно з міжнародними домовленостями.
 
Відзначимо, вчора на виїзному засіданні Ради регіонів у Львові голова Національного агентства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів (НАЕР) Сергій Єрмілов заявив, що 3 млрд грн або 300 млн євро, отримані за підсумками продажі першої частини нашої квоти (Японії), втрачені назавжди. «Через це ми не можемо почати переговори щодо другого траншу на суму 140 млн євро, а також щодо третього траншу", - відзначив він.
 
Він не зміг дати чітку відповідь на питання Президента України Віктора Януковича, що означають слова "3 млрд грн втрачені". "Це ви їх вкрали, або це хтось інший їх вкрав? У таких випадках потрібно давати чіткі відповіді", - підкреслив В.Янукович.
 
Нагадаємо, 22 квітня ц.р. В.Янукович звинуватив уряд Юлії Тимошенко в нецільовому використанні коштів, виділених Україні по Кіотській угоді. "До нас дуже скоро приїде Кіотська група і нас перевірятиме. Ми поки, як мовиться, кінців не знайшли, куди поділися кошти, виділені раніше", - заявив тоді Президент.
 
Він припустив, що кошти, отримані Україною по Кіотському протоколу, використані не за призначенням. "Вони розкрадені. І нас ще ця ганьба чекає", - сказав В.Янукович.
 
далі буде...
 
Джерело
Оцінка: 
0
No votes yet