Проблеми відеоекології та шляхи їх вирішення

        Людина сприймає світ, що її оточує цілісно: форма, колір, розташування та розміри предметів. їх оточення впливає на самопочуття, настрій, працездатність і , навіть, характер людини. Подібну інформацію людина сприймає через органи зору, але вона практично безсила змінити навколишнє середовище. Можна звити собі затишне гніздечко, але виходячи на вулицю, знову бачити одноманітність сірих будинків на фоні асфальтових доріг. Науково доведено, що такий міський пейзаж заполоняє шкідливим для людей “відеорядом”.
       З давніх-давен український народ відрізнявся оригінальністю, естетичністю і змістовністю присадибних ділянок, які зумовлювали неповторний колорит і красу кожного окремого будинку і кожного селища в цілому. Майже неможливо було знайти ззовні схожі будівлі, що досягалось в основному не архітектурним мистецтвом, а мистецтвом “живого орнаменту”, який створювався завдяки єдиному неповторному ансамблю з квітів, дерев, будинку.
       Київ дуже старе місто, саме тому в ньому поєднано багато культур різних віків. Поєднання старого і нового, традиційного і новаторського, дає своєрідний; якісно нову суміш духовних та естетичних цінностей. Саме своєрідність і неповторність кожного будинку формує образ ідеального рідного дому, а не матеріальної мінливої оболонки комфортності і затишку. Цього ефекту можна досягти раціональним та естетично узгодженим підходом до планування забудов з використанням національних та культурних елементів архітектурної творчості.
       Проте всі помічають різницю між новими та старими районами столиці. Прогулюючись Подолом або Печерськом, зустрічаємо будинки з вишуканими архітектурними формами та кольорами. На противагу їм зведені 10-12 років тому будинки Деснянського чи Солом'янського районів заполоняють погляд одноманітними бетонними коробками. Крім того знищують старі забудови, які створювали колорит Києва протягом століть.
       Процеси урбанізації виключили можливість насолоджуватися красою природи і створили додаткові загрози для здоров'я людини. Першою небезпекою візуального середовища є гомогенність, одноманітність рельєфу, кольору. Це можуть бути плоскі поверхні: цегляні чи бетонні стіни, на яких “оку немає за що зачепитися”. Друга небезпека полягає у агресивності середовища, тобто, навпаки, коли “зачіпок” занадто багато. Хто намагався порахувати поверхи в сучасних багатоповерхових будинках, зрозуміє, про що йде мова: погляд губиться у багаточисельності однакових вікон та балконів. Надмір однакових елементів у довкіллі – вікон на стіні великих будівель, кахельних плиток і рейок, можна сказати, “вимикає” такий міцний сенсорний канал, який представлений зоровим аналізатором, оскільки око “не знає”, який саме елемент воно фіксує. Нічого подібного не відбувається у природі. Зоровий апарат у цьому випадку правильно оцінює навколишнє середовище. Сьогодні мало хто знає, що архітектурний екологічний дизайн є мистецтвом, яке намагається створити гармонію у житті людини навколо її творінь та природи. Проектуючи будівництво ділянки або облаштування інтер’єру, потрібно враховувати не лише гео- і техноаномалії, але й чинники, які впливають на підсвідоме відчуття комфорту – форма, планування житла, кольорові рішення, використання творів мистецтва. Це підтверджують численні дослідження, які звертають увагу на помилки у сучасному будівництві. А саме “обклеювання” старовинних будинків “зловісними” для людського ока європокриттям. Значно приємніше людина почуває себе, коли в неї є життєвий простір, в якому вона не натикається на гострі кути й нагромадження різних предметів. Однією з головних частин цього питання є вплив кольору на здоров'я людини та її самопочуття. Недарма, яскраві кольори асоціюються зі святом та радістю, а темні та похмурі з сумом. Ці почуття викликані відповідною реакцією гормональної системи. Тобто, кольорова інформація може стимулювати роботу залоз внутрішньої секреції та виділення різноманітних гормонів. За допомогою кольорової гамми можна підкреслити певний настрій або створити відповідну атмосферу. Одним з найдоцільніших шляхів вирішення проблем, викликаних урбанізацією, є озеленення територій навколо “проблемних будинків”, бо створення навіть невеличкого природного “оазису” здатне згладити естетичну зубожілість сучасних забудов.
 
Проблеми відеоекології та шляхи їх вирішення / Білик С.С., Долгоп’ятов А.В., Бойченко Т.М. // І-й Всеукраїнський з’їзд екологів: міжнар. наук.-техн. конф., 4–7 жовтня 2006 р.: тези допов. – Вінниця, 2006. – С. 191.
МНПК “Перший Всеукраїнський з’їзд екологів”,  4-7 жовтня, 2006 р.
Вінницький національний технічний університет
Секція 5 “Інженерні шляхи вирішення екологічних проблем України. Альтернативні (відновлювальні) джерела енергії ”.
Скачати в форматі pdf: 
Оцінка: 
0
No votes yet