ООН: невідворотна шкода від кліматичних змін

У доповіді Організації Об'єднаних Націй, яка стала надбанням гласності у результаті витоку інформації, йдеться про те, що люди ризикують завдати незворотної і значної шкоди планеті, якщо не будуть зроблені невідкладні дії з обмеження викидів від спалювання викопного палива, що є причиною змін клімату.

Глобальне потепління вже відбивається «на всіх континентах і на всіх океанах», а подальше забруднення від утримуючих тепло газів підвищує ймовірність «виключно серйозних, повсюдних і незворотних наслідків для людей і екосистем», говориться в документі, що потрапив у розпорядження Bloomberg.

«Без додаткових заходів щодо зменшення впливу на навколишнє середовище навіть в умовах адаптації потепління до кінця XXI століття призведе до серйозного підвищення ризику небезпечних, повсюдних і незворотних наслідків у глобальному масштабі», - йдеться в проекті доповіді Міжурядової групи експертів ООН зі зміни клімату (МГЕЗК) .

Це дослідження стало найважливішим документом, підготовленим ООН з питань глобального потепління, і в ньому узагальнюються дані із сотень різних документів. Доповідь має на меті представити оптимальний науково-економічний аналіз главам держав і політичним керівникам з усього світу. Він сприяє зусиллям ООН із залучення понад 190 країн світу до підписання угоди про обмеження викидів.

Ця доповідь «дає політичним керівникам наукове обгрунтування для вирішення проблем кліматичних змін», зазначив у своїй заяві в штаб-квартирі МГЕЗК в Женеві її голова професор Раджендра Пачаурі (Rajendra Pachauri). «Вона допомагає державам і організаціям проводити спільну роботу на різних рівнях, в тому числі над новою міжнародною угодою про обмеження кліматичних змін», яке країни мають намір узгодити до кінця майбутнього року.

Витік інформації

Проект доповіді, датований 25 серпня, агентство Bloomberg отримало від людини, що має до неї офіційний доступ. Він попросив не називати його ім'я, оскільки доповідь поки не опублікована. Представники держав усього світу повинні детально вивчити проект і внести в нього свої правки, після чого вона буде опублікована 2 листопада в Копенгагені.

Офіційний представник МГЕЗК Джонатан Лінн (Jonathan Lynn) відмовився прокоментувати зміст доповіді на тій підставі, що це поки що «не остаточна версія, робота над доповіддю триває, і в неї напевно будуть внесені зміни, оскільки в цьому і полягає сенс складання документа». Тому обговорювати її зміст на даному етапі було б передчасно, сказав Лінн.

На думку групи експертів, економічні втрати від підвищення температури повітря на 2,5 градуса Цельсія порівняно з доіндустріальним рівнем можуть досягти двох відсотком від загальносвітового доходу. При цьому МГЕЗК визнає, що існуючі оцінки є «неповними», а в розрахунках є певні «обмеження».

Зростання температури

З 1880 року температура в світі вже піднялася на 0,85 градуса, говориться в доповіді. Це швидше, ніж зміни клімату, що призвели до закінчення останнього льодовикового періоду, що закінчився близько 10 000 років тому.

Експерти також повідомляють про витрати і втрати, пов'язані з утриманням температури повітря в межах цільового показника в два градуси з епохи індустріалізації, про який домовилися країни, які беруть участь в кліматичному угоді. Якщо мета буде досягнута, рівень загальносвітового споживання в 2030 році може зменшитися на 1,7%, в 2050-му на 3,4%, а в 2100-му на 4,8%, наголошується в проекті доповіді.

«Ризики, пов’язані із зменшенням впливу на навколишнє середовище, можуть виявитися істотними, але вони набагато менші, ніж небезпеки від масштабних, суворих і необоротних наслідків кліматичних змін, що збільшує переваги від попередження наслідків, якщо заходи в цьому напрямку будуть прийняті вже найближчим часом », - пишуть автори доповіді.

У цьому 127-сторінковому документі 32 сторінки присвячені загальним висновкам, а стилістика доповіді підкреслює небезпеки, пов'язані з ростом температури. Це і збиток рослинництву, і підвищення рівня моря, і танення льодовиків, і періоди сильної спеки. Слово «ризик» у доповіді використовується більше 350 разів, «уразливий» або «вразливість» 61 разів, а «незворотний» 48 разів.

Танення льодів

Серед можливих довготривалих змін у доповіді наголошується танення льодового покриву Гренландії. З цієї причини рівень моря може піднятися на сім метрів, що створить загрозу прибережним містам від Маямі до Бангкока, а також острівними державам, таким як Мальдіви, Кірібаті і Тувалу.

Вчені говорять про свою «середнього ступеня впевненості» в тому, що щоб викликати таке танення, буде достатньо потепління менш ніж на чотири градуси Цельсія. На нього, однак, піде як мінімум тисяча років.

Серед інших наслідків, зазначених у доповіді, ослаблення продовольчої безпеки у зв'язку із зменшенням врожаю сільськогосподарських культур, таких як пшениця, рис і кукурудза в тропіках, танення морського льоду в Арктиці і окислення океанів.

У доповіді також показаний масштаб проблем, пов'язаних з обмеженням глобального потепління. Щоб на дві третини забезпечити шанси на досягнення цільових показників по обмеженню температурного зростання, сукупні обсяги викидів вуглекислого газу з 1870 року треба звести до 2900 гігатонн. Вчені відзначають, що дві третини цього вуглецю вже викинуті в атмосферу.

Температурні зміни

За прогнозами, температура повітря біля поверхні буде підніматися при всіх вивчених МГЕЗК сценаріях. У цьому столітті група очікує підвищення від 0,3 до 4,8 градуса: точна цифра залежить від дій країн і урядів. Такі зміни призведуть до підйому рівня моря на 26-82 сантиметри, і це додатково до того підйому, який відбувається сьогодні.

«Багато аспектів кліматичних змін і пов'язаних з ними наслідків збережуться на століття, навіть якщо антропогенні викиди парникових газів припиняться, - зазначають вчені в доповіді. - Ризик різких і незворотних змін посилюється в міру зростання масштабів потепління ».

Хоча є ряд заходів, завдяки реалізації яких підйом температури можна утримати нижче порогового значення в два градуси, на цьому шляху є серйозні технічні, економічні, соціальні та організаційні перешкоди, говориться в доповіді.

Ціна зволікання

Зволікання лише збільшать ризики і витрати, відзначають автори доповіді. Якщо відкласти роботу в цьому напрямку до 2030 року, витрати до 2050 року можуть зрости на 44%.

Якщо будуть виключені деякі технологічні рішення, це теж призведе до збільшення витрат, пов'язаних з протидією кліматичним змінам, наголошується в документі.

Якщо не буде обладнання для уловлювання викидів з підприємств і електростанцій та їх зберігання під землею, то витрати від самих строгих скорочень викидів СО2 можуть більш ніж подвоїтися, підкреслюється в доповіді. Відмова від атомної енергії призведе до зростання витрат на сім відсотків, а накладення обмежень на вітрові та сонячні електростанції – на шість відсотків.

Віддаючи належне скептикам, що стверджують, що з 1998 року значного потепління в світі не відзначається, дослідники визнають, що кліматичні моделі недостатньо досконалі, щоб пояснити короткочасні температурні коливання, і що спостерігаємі  закономірності можуть бути наслідком «природної мінливості».

Потепління сповільнюється

Якщо протягом тривалого періоду з 1951 по 2012 рік темпи росту температури становили 0,12 градуса за десятиліття, то за більш короткий термін з 1998 по 2012 рік вони були рівні 0,05 градуса за десятиліття. МГЕЗК відзначає, що в 111 з 114 кліматичних моделей прогнозувалася тенденція до більшого потепління, ніж було відзначено з 1998 по 2012 рік. А за період з 1984 по 1998 рік більшість моделей показало менші темпи потепління, ніж були в підсумку зафіксовані.

За більш тривалим періодам кліматичні моделі виглядають точніше. З 1951 по 2012 рік «змодельовані тренди потепління поверхні в цілому відповідали спостерігаємим тенденціям», зазначили вчені з МГЕЗК.

Група експертів ООН підготувала три окремих доповіді про фізичну природу глобального потепління, про його наслідки і про шляхи боротьби з ним. У  доповіді, яка стала 25 серпня надбанням гласності під назвою «Зведений звіт» виділяються найважливіші висновки і викладаються таким чином, щоб їх було легше зрозуміти законодавцям.

В цілому до написання чотирьох зазначених доповідей залучалися понад 800 вчених з усього світу. Востаннє ООН проробила таку об'ємну роботу у 2007 році. В документах також використовуються дані і висновки більш ранніх досліджень МГЕЗК на тему поновлюваних джерел енергії, надзвичайних ситуацій і стихійних лих.

Оцінка: 
0
No votes yet