На Вінниччині відбувся регіональний тренінг з інвентаризації, ідентифікації та управління запасами непридатних пестицидів

27–29 липня 2016 року в оздоровчому комплексі «Білий камінь» с. Гущинці Калинівського району Вінницької області ВЕГО «МАМА-86» спільно з Департаментом екології та природних ресурсів Вінницької ОДА провела регіональний тренінг з інвентаризації, ідентифікації та управління запасами непридатних пестицидів за допомогою спеціальної системи Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) — програми PSMS для представників Вінницької та Полтавської областей.

 

 

Захід проходив у рамках проекту ВЕГО «МАМА-86» «Підвищення рівня поінформованості та комунікацій, створення потенціалу для остаточного вирішення проблеми непридатних пестицидів в Україні» за підтримки Шведського агентства з міжнародного розвитку та співробітництва (Sida).

З вітальними промовами до учасників тренінгу звернулися перший заступник голови Вінницької облдержадміністрації Андрій Гижко, директор Департаменту екології та природних ресурсів Вінницької ОДА Микола Ткачук, координатор тематичного напрямку з хімічної безпеки ВЕГО «МАМА-86» Ольга Цигульова, експерт ВЕГО «МАМА-86» Олександр Посмітний та представник Міністерства екології та природних ресурсів України Юрій Бондаренко, які наголосили на важливості комплексного вирішення проблеми поводження з непридатними пестицидами.

Протягом 3-х днів 70 учасників тренінгу, серед яких були заступники голів районних державних адміністрацій, члени районних інвентаризаційних комісій з обліку непридатних хімічних засобів захисту рослин, фахівці аварійно-рятувального загону Головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій у Вінницькій області обмінювалися досвідом та обговорювали особливості проведення загальної інвентаризації непридатних та заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів.

Юрій Бондаренко розповів про законодавче врегулювання питань поводження з небезпечними відходами на національному та міжнародному рівнях та презентував Методичні рекомендації до застосування знаків безпеки і захисту здоров'я працівників у місцях складування (знаходження) непридатних пестицидів та невизначених хімічних речовин, які було підготовлено ВЕГО «МАМА-86» у рамках виконання проекту «Підвищення рівня поінформованості та комунікацій, створення потенціалу для остаточного вирішення проблеми непридатних пестицидів в Україні». Нещодавно ці рекомендації були затверджені Вінницькою ОДА (розпорядження № 536 від 19 липня 2016 року) і найближчим часом більше півтори сотні цих знаків безпеки будуть встановлені Вінницьким регіональним осередком ВЕГО «МАМА-86» за сприяння Вінницької ОДА у місцях тимчасового складування непридатних хімічних засобів захисту рослин в області.

Олександр Посмітний презентував Методичні рекомендації (Інструкцію) з проведення загальної інвентаризації непридатних та заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів на території України за міжнародними стандартами, яку також було підготовлено ВЕГО «МАМА-86» та оновлено у рамках виконання проекту «Підвищення рівня поінформованості та комунікацій, створення потенціалу для остаточного вирішення проблеми непридатних пестицидів в Україні». Пан Олександр також надав присутнім рекомендації щодо проведення робіт з перезатарення і маркування ємностей з непридатними хімічними засобами захисту рослин та тари (пакування) з-під них. Особлива увага була приділена питанням дотримання умов з техніки безпеки під час виконання цих робіт, коректного використання засобів індивідуального захисту, особливостям визначення обсягів пестицидів в умовах, коли доступ до них обмежений. Він відмітив, що Вінницька область є лідером у проведенні інвентаризації непридатних пестицидів і агрохімікатів, і очікується, що вона перша буде готова до їх остаточного знешкодження/знищення.

Юрій Онісімов представив Методичні рекомендації до застосування програми PSMS — системи управління запасами пестицидів ФАО, які було підготовлено у рамках виконання проекту «Підвищення рівня поінформованості та комунікацій, створення потенціалу для остаточного вирішення проблеми непридатних пестицидів в Україні» та навів учасникам тренінгу практичні приклади використання програми PSMS для інвентаризації непридатних пестицидів за міжнародними стандартами, у тому числі й при реалізації проекту ВЕГО «МАМА-86» —«Зниження гострих ризиків від непридатних пестицидів в Україні» (2008–2010, під час впровадження якого було здійснено інвентаризацію непридатних пестицидів за міжнародними стандартами у Бородянському та Макарівському районах Київської області.

Роботу аварійно-рятувального загону головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій України у Вінницькій області по упорядкуванню та зберіганню непридатних пестицидів презентував Вадим Лабун, начальник ГРХБЗ АРЗ СП ГУДСНС України.

Про польський досвід знешкодження непридатних пестицидів та інших небезпечних відходів розповів Андрій Дручинський, директор ТОВ «АБМ Рециклінг».

Учасники заходу також відвідали місця складування непридатних пестицидів у с. Кіровка та с. Павлівка Калинівського району та ознайомилися з досвідом перезатарювання непридатних хімічних засобів захисту ростин у Вінницькій області.

Нагадаємо, що Вінницька область є «рекордсменом» по кількості накопичених непридатних пестицидів. Протягом минулого і нинішнього років в області триває перезатарення непридатних хімічних засобів захисту рослин. За словами заступника директора Департаменту екології та природних ресурсів Іллі Дяконовича, на сьогодні на Вінниччині на складах знаходиться 909,8 тонн непридатних хімічних засобів захисту рослин, з них —646 тонн безхазяйних непридатних пестицидів перезатарені та понад 200 тонн — потребують перезатарення. Частина непридатних пестицидів, близько 100 тонн, має власників, а 4 райони області — Вінницький, Липовецький, Немирівський та Хмільницький є чистими.

Джерело: ВЕГО МАМА-86

 

Оцінка: 
0
No votes yet