Круглий стіл «Зелена енергетика і «зелені» тарифи в світі і Україні»

Минулого тижня в Києві пройшов Круглий стіл на тему «Зелена енергетика і «зелені» тарифи в світі і Україні. Динаміка розвитку та перспективи виходу на конкурентний рівень». У рамках нього експерти обговорили проблематику та переваги впровадження «зеленого» тарифу в Україні.

З моменту прийняття змін до Закону України «Про електроенергетику» і встановлення зеленого тарифу в 2009 році, кількість об'єктів відновлюваної енергетики, що реалізують екологічно чисту енергію по зелених тарифами, зросла в 5 разів - з 56 до 165 електростанцій. Встановлена потужність за той же час зросла в 7,5 разів, з 127 до 960 МВт, виробництво електроенергії - в 16 разів, з 71 ГВт*год до 1139 ГВт*год. За словами голови правління Української вітроенергетичної асоціації, Андрія Конеченкова, на сьогодні за зеленим тарифом працює 17 вітряних електростанцій, сумарна встановлена потужність яких перевищує 345 МВт.

Віктор Андрієнко, представник компанії IBCentreобратіл увагу присутніх, що основне зростання тарифів на електроенергію відбувається не через впровадження «зеленого» тарифу, а через подорожчання традиційних енергоносіїв.

Про проблеми з отриманням зеленого тарифу говорив радник юридичної фірми Danevych Максим Сисоєв. На його думку, складність і заплутаність схеми отримання «зеленого» тарифу відлякує іноземних інвесторів, готових інвестувати в українську відновлювальну енергетику.

На думку Георгія Гелетухи, голови правління біоенергетичних асоціації України, одним із пріоритетних завдань має стати підвищення частки біоенергетики в енергетичному балансі країни до середнього рівня ЄС в 2030 році. Бар'єром для цього є слабо пророблена законодавство, в тому числі і за визначенням зелених тарифів для біоенергетики. Так, на сьогодні відсутній «зелений» тариф на електроенергію, вироблену з побутових відходів, низький коефіцієнт для електроенергії, виробленої з біомаси та біогазу, та й саме поняття «біомаса» прописано дуже вузько.

Важливо відзначити і позитивні моменти. «Зелений» тариф у всьому світі донині є найбільш ефективним механізмом залучення інвестицій у галузь. Так, експерт АВЕ «Альтернатива» Віталій Мурашкін зазначає: «Термін окупності об'єктів АЕ без «зеленого» тарифу становить близько 20 років, а з тарифом - від 4 до 7 років залежно від виду АЕ. Давайте будемо чесні - хіба такі «довгі» гроші були б цікаві інвестору без «зеленого» тарифу?». Крім того, експерт наполягає, що порівнювати «зелений» тариф в Україні з західними прикладами сьогодні не правильно: «Адже по суті ми на старті, а вони вже більше десятиліття розвивають АЕ. На початку свого шляху «зелені» тарифи в Німеччині були вищі, ніж в Україні». Крім того, тарифи планомірно знижуються, як і в усьому світі. Наприклад , тариф для великих сонячних станцій в Україні вже знижений майже на 30%, а для приватних установок - введено найбільш високий. Саме зважаючи на це Україна очікує бум приватних установок, які стали основним двигуном розвитку галузі в країнах-лідерах.

Враховуючи значний обсяг залучених інвестицій, стрімку динаміку розвитку альтернативної енергетики, учасники круглого столу виступили на підтримку системи стимулювання виробництва електроенергії з відновлюваних джерел і висловили сподівання, що їх рекомендації та побажання будуть почуті та імплементовані.

 

Юлія Мартисенко
АВЕ «Альтернатива»

 

Оцінка: 
0
No votes yet