ЕкоПресЦентр «СВІТ У ТВОЇХ РУКАХ» про стан зелених насаджень у м. Вінниця

  26 травня у приміщенні Обласної  універсальної наукової  бібліотеки  ім.К.А.Тімірязєва відбувся круглий стіл «Світ у Твоїх Руках» присвячений питанню стану зелених насаджень у м.Вінниця .
Акція була організована кафедрою екології ВНАУ, Обласною  універсальною науковою  бібліотекою та  Міжнародною благодійною організацією «Фундація «Зелений кіт» при підтримці ряду громадських організацій екологічного спрямування та приватних підприємств, які допомогли організувати акцію.


До круглого столу були запрошені  мер міста Володимир Гройсман, Ігор Цимбалюк, начальник аварійно-диспетчерської служби міста, Ігор Лобовський, директор «Вінницязеленбуду», Сергій Кушнір, начальник управління житлового господарства, Департамент архітектури,  містобудування та кадастру, а також засоби масової інформації.

На превеликий жаль більшість запрошених з міської адміністрації на запрошення не відгукнулися  включаючи і «Вінницязеленбуд», який безпосередньо відповідає за стан зелених насаджень, що говорить про відсутність інтересу до цього питання.

На круглому столі були презентовані три повідомлення, які підготували фахівці кафедри екології Вінницького національного аграрного університету:  «15 хвилин вулицями міста» (доц. Едуард Кавун), в якій були розглянуті проблеми збереження зелених насаджень у  Вінниці і причини погіршення їх стану; Тетяна Микулінська, студентка ВНАУ  презентувала доповідь на тему правил обрізки дерев у містах та їх роль у формуванні ландшафтного середовища в умовах міста, а також Волошина Ярослава, студентка ВНАУ розповіла про кращі парки світу.

В обговоренні приймали  участь Альберт Олійник (департамент житлового господарства), Віталій Фінклер (Державне управління охорони навколишнього природного середовища), Юрій Яцентюк (доцент Вінницького національного педагогічного університету), Олександр Коц (МБО «Зелений Кіт»). Обговорення торкалося наступних питань:

-     Стан зелених насаджень у місті, передусім дерев

-     Причини погіршення стану зелених насаджень

-     Методи кронування дерев, що використовуються

-     Межі відповідальності і управляння зеленим господарством міста

-     Відповідальність посадовців за стан зелених насаджень

-     Фінансування організацій, що відповідають за зелені насадження

-     Правова база та організаційні методи в керівництві «Зеленбуду» та «Департаменту зеленого господарства»

-     Стан паркових та прибережних зон у місті

-     Інші питання, які так чи інакше торкалися кола піднятих проблем

 

Було зауважено, що в місті використовується обрізка дерев методом «топпінгу» (відбувається обрізання верхівок дерев), що призводить до погіршення як естетичного вигляду міста і самих насаджень. Дослідження показали, що такий метод обрізання, призводить іноді до загибелі 50% дерев, а сухі стовбури дерев формують відчуття  безвідповідальності перед живою природою. Тому було запропоновано відмовитися від практики «топпінгу» як методу варварського, давно неприйнятного у всьому світі.

 

З другого боку в місті багато дерев, які загинули з тих чи інших причин і знаходяться у аварійному стані. Сухі стовбури дерев можна побачити як на центральних вулицях, так і в дворах будинків, на центральному стадіоні, та в місцях відпочинку населення.

 

Службою Департаменту житлового господарства  було зауважено, що на сьогодні фінансування вкрай недостатньо,  щоб  організувати знесення сухих дерев, але в той же час бюджет міста використовується для надмірного обрізання та знищення насаджень у місті. В зв’язку з цим було запропоновано перерозподілити грошовий потік таким чином, щоб провести моніторинг аварійних дерев,  позбавити від них місто, а натомість висадити нові і зберегти при цьому існуючі насадження.

Було відмічено, що на стан дерев впливає також засолення ґрунтів взимку, швидке розмноження омели, що набрало форми епідемії, забруднення паркових та прибережних зон міста побутовим сміттям.

Привернули до себе увагу також адміністративно-бюрократичні перепони, які заважають швидко і ефективно вирішувати поточні питання зеленого устрою. Наприклад, для знесення сухого дерева залучається… вдумайтеся: комісія з п’яти чи більше осіб (!!!), а потім рішення додатково затверджується екологічними службами міста. І це має бути висновок буквально по кожному дереву, яке планується до знесення чи обрізання. В результаті місто все одно заповнене сухостоєм, але при цьому знищуються дерева, які мають гарний, пристойний вигляд, які ще вчора створювали тінь та затишок на вулицях міста. Це говорить тільки про те, що у відповідних службах відсутні спеціалісти, які можуть відрізнити сухе дерево від живого, чи визначити метод кронування. Адже для цього достатньо однієї людини, яка добре розуміється на цій справі. Звичайно, утримання горе-спеціалістів лежить на плечах держави, а конкретніше на плечах платників податків, тобто населення.

 Правила та законодавчі акти, що приймаються на рівні міністерств та центральних державних органів у сфері зеленого будівництва також відображують недостатнє розуміння загальних тенденцій і правил управління зеленими насадженнями у містах України.

Екологічний  менеджмент на сьогодні у місті і в країні являється слабкою ланкою, і бажає бути значно кращим. Вкрай необхідно переглянути правила з догляду за нашими зеленими друзями і обов’язково залучити молоду талановиту молодь,  яка дбатиме про своє майбутнє.

Для ознайомлення з станом зелених насаджень ми додатково розміщуємо фотографії окремих куточків Вінниці. Висновки робіть самостійно.


  Від ЕкоПресЦентру 

                                       

Едуард Кавун, екопсихолог.

Оцінка: 
0
No votes yet