Еколого-натуралістичні центри як дієвий засіб збереження біорізноманіття та виховання екологічної культури дітей

Багато видів тварин зараз стали рідкісними у зв'язку з великим антропогенним пресом і потребують збереження їхнього генофонду та відновлення природних популяцій. Порівняно недавно сформувався самостійний напрямок охорони тваринного світу.
Він є єдиним абсолютно надійним способом збереження рідкісних та зникаючих видів як носіїв генофонду і полягає у розведенні цих тварин в штучно створених умовах, чим і займається наша установа. 
       За 10 років невеликий живий куточок перетворився на постійно діючу зоологічну виставку “Дитячий зоопарк” при ЛМДЕНЦ, яка має дозвіл на своє функціонування від Міністерства охорони навколишнього природного середовища України. У ЛМДЕНЦ утримується більше 80 видів і порід екзотичних, декоративних та місцевих тварин різних систематичних категорій. Одні з головних напрямків роботи екоцентру – утримання та розведення плазунів і птахів та виховання екологічної культури сучасного покоління дітей. Ми займаємося розробкою та впровадженням інтенсивних методів вирощування в неволі королівської синєлойської та каліфорнійської (альбіносна форма) змій. Використана нами методика утримання і годівлі змій дала позитивний результат, який підтвердився зростанням їх довжини у 2-3 рази. Отримані результати свідчать, що методика є правильною і в подальшому може бути рекомендована для використання при вирощуванні в неволі цих видів змій. 
       Засвоєння технологій утримання птахів, таких як качка-мандаринка, фазани тощо дасть змогу розводити їх в неволі з подальшою реінтродукцією. Для розмноження мандаринок ми доповнили раціон кормами з високим вмістом вітамінів і речовин, які підтримують статеву активність качок: пророщене зерно, терта морква. 
       Засвоївши технологію розведення рідкісних видів качок, можна займатися утриманням та розведенням інших цікавих видів птахів. Зокрема, в нас успішно розводяться декілька видів фазанів: так, у 2004 р. розмножувалися срібний, діамантовий, золотий та світла і темна форми мисливського фазана. Важливо відзначити, що у великих вольєрах можна утримувати одночасно декілька різних видів: так, в одному з вольєрів експонувалися 4 пари декоративних голубів, фазани, пара мандаринок, пара і двоє пташенят корел, а також пара ожерелових папуг. В іншому вольєрі мандаринки уживалися з парою срібних та двома парами золотих фазанів. Таке утримання різних птахів позитивне і ефективно впливає на відвідувачів екоцентру. 
       Крім того, до нас періодично потрапляють молоді та травмовані птахи: канюки, малий і великий яструби, боривітер, чеглок, лелеки, горобині, сови тощо. Їх лікують, підгодовують і випускають в природу, а інвалідів залишають у зоопарку. 
       В екоцентрі іде активна пропаганда охорони природи, а діти, які займаються у гуртках, мають можливість вільно спілкуватися з тваринами і доглядати за ними. Вони ходять на екскурсії, беруть участь в наукових конференціях та вчаться спостерігати за живою природою. Оскільки екологічна свідомість населення в Україні знаходиться на дуже низькому рівні, саме у таких закладах і формується змалку бережливе ставлення до природи. 
 
Еколого-натуралістичні центри як дієвий засіб збереження біорізноманіття та виховання екологічної культури дітей / Кийко А.О., Хорняк М.М. // І-й Всеукраїнський з’їзд екологів: міжнар. наук.-техн. конф.: тези допов. – С. 295.
МНПК “Перший Всеукраїнський з’їзд екологів”
Вінницький національний технічний університет
Секція 7 “Соціально-економічні проблеми сталого розвитку. Екологічна освіта, виховання і культура”
Скачати в форматі pdf: 
Оцінка: 
0
No votes yet