ЕКОЛОГІЧНА КАТАСТРОФА В БАСЕЙНІ р.ПІВДЕННИЙ БУГ

Вранці 1 серпня група фахівців у складі Гаврикова  Юрія, заступника начальника басейнового управління р. Південний Буг, Наталії Бедзь, начальника відділу водних ресурсів басейнового управління р. Південний Буг, доцента кафедри екології Вінницького національного аграрного університету Кавуна Едуарда та Фірської Оксани,  провідного спеціаліста держуправління охорони навколишнього середовища по Вінницькій області прибула  до с.Сосонка  за викликом голови сільської ради Гідровича Анатолія. Стурбований голова сільради провів нас по березі р. Десенка, де відбуваються незрозумілі процеси в екосистемі річки.

Русло трохи вище старого мосту, особливо береги річки вкриті ніби гілляччям завтовшки в людську руку. З невідомих причин коренева система жовтого латаття, прикраси наших річок, почала руйнуватися і спливати на поверхню. Такого явища ніхто з місцевих жителів раніше не спостерігав. Саме латаття виявилося чутливим індикатором суттєвих порушень в екосистемі лівого притоку Південного Бугу. Занадто низький рівень води на фоні тривалих високих температур та відсутності дощів призвів до загострення проблем в екосистемах усіх приток П.Бугу, ставках та водоймищах, але ситуація на Десенці виявилася найбільш кричущою.

Одна з найчистіших річок Вінниччини сьогодні знаходиться у вкрай складному екологічному стані. Береги річки засмічені сміттям, що залишається численними її відвідувачами та рибалками. Пластик, пляшки пливуть і самою річкою. Голова сільради каже, що рейди по очищенню берегів не дають очікуваного результату і проблему забруднення річок потрібно вирішувати на державному рівні, тим більше, що це загальнодержавна проблема. Це можливо, якщо заборонити випуск пластикового посуду взагалі.  Виховання еко  культури є надзвичайно важливим і необхідним процесом у цій ситуації. Від себе додам, що ці кроки мають бути зроблені ще й швидко, враховуючи надзвичайно гостру ситуацію з питною водою в Україні і станом річкових екосистем.

Забруднення річки Десенки – найбільш ймовірна причина екологічної катастрофи, що склалася. Звичайно, пластик це не безпосередня причина, скоріше всього вище по течії річки ще в травні був скид отрутохімікатів безпосередньо у річку або змив їх з полів дощовою водою. Саме тоді й розпочалися катастрофічні явища. Латаття, як і будь-яка інша рослина, найбільш чутливе до гербіцидів. Але засміченість річки знижує поріг відповідальності людей за свої дії

Ситуація не вивчена до кінця, а  наша реакція була зі значним запізненням, і сьогодні визначити істинні причини явища досить складно, навіть якщо будуть ретельно вивчені проби води, взяті з річки.

Але, як каже вчитель географії Сосонської середньої школи Ірина Романчук, тільки погоджені дії можуть у майбутньому запобігти подібним процеси.

Формування екологічної культури, екологічної відповідальності є надзвичайно важливим і необхідним у ситуації, що склалася. Ми відповідаємо за ті негативні процеси, які сьогодні видно усюди. Нам потрібно пам'ятати, що наше здоров'я, здоров'я наших дітей безпосередньо залежить від чистоти та здоров'я таких річок як Десенка. Наше здоров'я - це чиста вода, яку ми вживаємо щодня. А сьогодні значна кількість вінничан п'ють саме десенску воду, яка впадає в Південний Буг лише в 6 кілометрах вище водозабору обласного центру. Сьогодні від позиції кожного з нас залежить стан природного середовища, наших річок, струмків, ставків та джерел.

Матеріал підготував канд. біол. наук Едуард Кавун.

Оцінка: 
0
No votes yet