Добігла кінця експедиція просвітницько-екологічної акції “Хвилі Гіпаніса – 2012”

Нагадаю, що 29 травня учасники експедиції зробили зупинку у Первомайську, де спілкувалися з громадою міста, провели круглий стіл і представили пересувну фотовиставку “Гіпаніс-2012: ракурси і сюжети”.

Крім первомайців – Олександра Ігнатьєва, Віктора Поліщука, Ігоря Кацапенка і Олега Литвинова – до нас прибула гостя з Вінниці: голова Вінницької обласної екологічної асоціації “Зелений світ Поділля” Олена Григорівна Яворська. До розмови за круглим столом були залучені екологи, представники влади, викладачі вузів… Під час засідання мер Л.Г.Дромашко привітала учасників експедиції, побажавши успіхів, щоб справа мала логічне завершення, а учасників почули ті гілки влади, які можуть допомогти у вирішенні питань, та звернула увагу присутніх на проблеми річок та вартість води у місті. “У нас дуже великі проблеми з якістю води, вона у нашому місті має високу ціну, і якщо ми нічого не будемо робити для очищення річок, то матимемо ще більшу ціну, тому що нам доведеться витрачати багато коштів на її доведення до стану питної – проблема догляду за річками є дуже актуальною”, – підкреслила міський голова.

 
Олександр В’ячеславович свою промову почав з того, що розповів: вкотре впевнився, яка у нас гарна річка. Це притулок для численних представників флори й фауни, але у річки Буг та її басейну на сьогодні є дуже багато проблем. Серед основних – проблема малих річок, без яких не може існувати велика ріка. Це і ставки, які при спуску води у Буг забруднюють його, стоки, що зовсім не очищуються, або очищуються частково (близько 40% стічних вод не очищуються). Наше місто, зауважив пан Олександр, на фоні інших у плані стічних вод виглядає ще досить непогано, в інших містах ще гірша ситуація. Протягом усієї експедиції учасники фіксували засмічені береги Бугу, майже скрізь по всій течії ріки браконьєри винищують рибу електровудками, огороджуючи сітками серед білого дня цілі території, при цьому – нікого не бояться. Підводні мисливці розповідали, що після такого на дні річки можна побачити справжні кладовища знищеної риби. Буг останнім часом міліє, втрачає швидкість, губляться природні ландшафти. Шкоду річці, на думку екологів, завдає надмірна кількість перепон на шляху течії. Створюють їх люди внаслідок непродуманої господарської діяльності. Як приклад, за даними асоціації “Зелений світ Поділля” на річці та її притоках створено 197 водосховищ, майже сім тисяч ставків, де концентрується майже 40 відсотків усього річкового стоку басейну. Ось чому течія річки стала повільною. З цієї причини стало більше осідати стоків та відходів, які потрапляють у річку, погіршилася якість води. Ще одна величезна проблема полягає в тому, що річка міліє, є багато місць, де її можна перейти вбрід. “Нам усім треба об’єднуватися, для того щоб не лише ми могли побачити прекрасні та унікальні Бузькі місця, а щоб їх могли побачити наші діти, онуки і правнуки. Якщо ЗМІ висвітлюватиме ширше ці проблеми, то результат буде і у нас”, – закликав до співпраці О.Ігнатьєв, підкресливши, що в інших містах працюють потужні громадські організації екологічного спрямування, особливо на Вінниччині. Миколаївська область у цьому плані дуже відстає.
 
Голова Вінницької обласної екологічної асоціації “Зелений світ Поділля” Олена Григорівна Яворська донесла до слухачів інформацію, отриману на Басейновій раді, яка відбулася у Вінниці 23 травня. “Сьогодні управління ресурсами річки Південний Буг, у тому числі водними, намагається перевести роботу на принципи, запроваджені у Європі. Є документ “Європейська водна директива”, де визначено принципи управління, нормативи, прописана вся процедура поводження з водою. В основу цієї моделі покладено європейський принцип якості води, який дуже відрізняється від українського. Основний принцип оцінки – наявність певних видів рослин і тварин, які в ній можуть вижити. Така комплексна оцінка була вперше зроблена для річки Південний Буг, і ці дані були оприлюднені на Басейновій раді. Тож у висновках сказано, що від витоків до гирла Південного Бугу у всіх точках спостереження виявлено, що найкраща за якістю вода в районі Мигії, а найгірша – відразу нижче скиду Олександрівського водосховища. Коментарі зайві. Я сюди приїхала, щоб підтримати акцію і показати, що цей рух по всьому басейну річки під гаслом екологів: “Мислити глобально, діяти – локально”. Коли учасники прибули до Вінниці, я їм показала, що потрібно починати працювати за принципом: “Почни з себе”. Я перевела все домашнє господарство на принципи органічного землеробства”, – і гостя коротко розповіла присутнім про деякі принципи органічного землеробства. Олена Григорівна нарікала, що в бюджетах не прописані статті видатків на охорону вод, і наголосила, що, подолавши стереотипи, ми зможемо по-новому переглянути природозберігаючі компоненти, як приклад – перейняти європейський вид живих огорож тощо.
 
На засіданні виступили також директор “Пер­во­майсь­к­водоканалу” С.В.Шурко, директор національного природного парку “Бузький Гард” В.А.Артамонов та інші. Сергій Васильович торкнувся питань якості води та проблем, пов’язаних із забудовою берегової зони, стічними водами, а Владислав Альбертович – екологічних проблем бузької зони та заростання й замулення річок Синюхи, Кодими, Бугу.
 
Червоною стрічкою через виступи пройшов той сумний факт, що наша річка хвора, її необхідно лікувати, інакше не уникнути біди. І робити це потрібно в першу чергу на рівні державних програм.
 
Під час засідання були нагороджені переможці інтернет-фотоконкурсу “Гіпаніс-2012: ракурси і сюжети”. Всі переможці отримали грамоти. Міського голову попросили відкрити екологічну сторінку на міському сайті. Олександр Ігнатьєв подякував за підтримку і допомогу міській владі, спонсорам, ЗМІ.
 
Завершилася експедиція у м.Миколаєві. У неділю, 3 червня, учасники прибули до Миколаївського яхт-клубу, де їх зустрічали з оркестром і хлібом-сіллю. Але, за словами організаторів, хоч експедиція і добігла кінця, робота триватиме. Приєднуймось!

Джерело: http://vsesvit-news.info/news/7022.html

Оцінка: 
0
No votes yet