Деревина - паливо майбутнього?

Чи є більш простий спосіб отримання енергії без викидів двоокису вуглецю? Може бути це використання дерев, які з часом можуть бути відновлені, і їх спалювання для роботи генераторів? Цей метод широко використовується і субсидується, але приносить вигоду тільки після дуже тривалого часового відрізку.

Яке найбільш важливе джерело відновлюваної енергії в ЄС? Можливо сонячна енергія? ( На Європу припадає три чверті від загальної потужності виробництва електроенергії, що виробляється фотоелектричними елементами ). Можливо вітер? ( В останнє десятиліття Німеччина потроїла кількість електроенергії, що виробляється за допомогою енергії вітру). Жодна з цих двох альтернатив не є відповіддю на питання. Здавна одним з найбільш важливих відновлюваних джерел палива, що використовуються в Європі, була деревина.

Деревина в самих різних формах - пелети, брикети, тирса, виробляє близько половини відновлюваної енергії , споживаної в Європі. У деяких країнах , таких як Польща і Фінляндія, деревина забезпечує більше 80 % попиту на електричну енергію. Навіть у Німеччині - батьківщині концепції Energiewende (смілива ідея про переведення всіх галузей економіки на використання поновлюваних джерел енергії), яка інвестувала величезні суми в розвиток енергії вітру і сонця, деревина становить 38 % від кількості палива, яке не є похідним від викопних родовищ. Після багатьох років європейські уряди високо оцінили цю підтримку у виробництво енергії при використанні високотехнологічних методів з низьким вмістом вуглецю, здається, дерево знову стає переважним видом палива суспільства, як і в доіндустріальну епоху.

Ідея про те, що спалювання деревини дає низький рівень викидів вуглецю, здається ,на перший погляд, дивною. Але є сильний аргумент , на підставі якого деревина включена в список нетрадиційних джерел енергії ЄС. В умовах, коли деревина, що використовується на станціях виробництва енергії, походить з новостворених лісів, тоді вуглець, що викидається з труб, можна компенсувати за рахунок вуглецю, що поглинається знову посадженими деревами. Таким чином , деревина може вважатися нейтральним джерелом енергії , з точки зору викидів вуглецю. Залишається дізнатися, чи дана теорія підтверджується в дійсності. Як тільки було прийнято рішення класифікувати деревину як поновлюваний ресурс, її споживання зросло в геометричній прогресії.

В енергетичному секторі деревина має різні переваги. Будівництво вітрових електростанцій може бути досить дорогим , тоді як теплоелектростанції відносно дешево можуть бути пристосовані для спалювання суміші, що складається на 90% з вугілля і 10% деревини. На відміну від нових генераторів , що використовують енергію сонця або вітру , звичайні електростанції вже підключені до національних енергетичним системам. Більше того, енергія, що виробляється за рахунок спалювання деревини, надається безперервно, а не періодично , як від сонця або вітру , що позбавляє від необхідності доповнювати її іншими методами виробництва електроенергії в нічний час або в безвітряні періоди. Так як деревина може використовуватися в звичайних енергоблоках, що працюють на вугіллі, які б в іншому випадку могли б закритися при нових екологічних стандартах, вона стала надзвичайно популярною і з радістю використовується електричними компаніями.

Гроші ростуть на деревах

Результатом стало формування альянсу з метою підтримки субвенцій для розвитку виробництва біомаси. Це завдання об'єднала екологів , які вважають деревину нейтральною, з точки зору викидів вуглекислого газу, виробників енергії , які таким чином рятують свої старі виробничі потужності на вугіллі, і, по-третє, уряду, для яких деревина є єдиним шляхом до виконання плану щодо зміни виробництва енергії зі звичайних джерел на поновлювані. Мета ЄС полягає в тому, що до 2020 року 20% енергії відбувалося з поновлюваних джерел. Цю мету майже неможливо досягти тільки на енергії вітру і сонця.

Зусилля для досягнення цієї мети до 2020 року направлені на створення нової бізнес -моделі в області енергетичного сектора. У минулому , електрику, отриману з деревини , було представлено невеликим сегментом виробництва з переробки відходів: скандинавські целюлозно-паперові компанії володіли невеликими теплоелектростанціями, розташованими поблизу виробництва , на яких спалювали гілки і тирсу. Пізніше були здійснені невеликі зміни, як концепція змішаного спалювання деревини та вугілля. Проте в 2011 році, RWE, велика німецька енергетична компанія Німеччини змінила своє виробництво електроенергії Тілбері в Англії , щоб повністю замінити вугілля деревними брикетами (спільний продукт спалювання деревини, використовуваний у процесі промислового виробництва). Цей метод поширився зі швидкістю вогню.

Згідно з даними, наданими міжнародною компанією Wood Markets Group з представництвом в Канаді, Європа використовувала 13 млн. тонн брикетів в 2012 році. Виходячи з поточних тенденцій, європейський попит на брикети щорічно зростає до 25-30 млн. тонн до 2020 року .

Але Європа не виробляє достатньо лісу, щоб покрити ці зростаючі потреби . В результаті, велика частина цієї маси надійде від імпорту. Імпорт вугільних брикетів в ЄС збільшився на 50 % тільки в 2010 році і світова торгівля цього продукту ( на яку вплинули загальні потреби Китаю та Європи) може збільшитися в 5-6 разів , на 10-12 млн.тонн , на 60 млн. тонн до 2020 року , за оцінкою Ради Європейських пеллетах ( EPC ). Велика частина цієї сировини надійде від нових компаній , що експортують деревину , які процвітають в Західній Канаді та Південній Америці.

Ціни на деревину постійно зростають. Деревина не є виснажується джерелом і не має єдиної ціни: статистика цін , підрахована Argus Біомаса ринку показує зростання цін на брикети по 116 євро за тонну в серпні 2010 року і до 129 євро за тонну в кінця 2012 року.

Отже , це ефективно? Ні.

Деревина виробляє вуглець двічі: спочатку на станції , яка генерує енергію, і вдруге в ланцюжку поставок. Виробництво брикетів з деревини включає в себе: роздрібнення, перетворення в масу , формовану потім під пресом. Все це, плюс транспорт, потребує енергії і виробляє вуглець: 200 кг двоокису вуглецю , відповідає виробництву 1 МВт електроенергії на годину . Скорочується кількість вуглецю , зекономленого в результаті переходу на деревне паливо , і росте ціна зусиль щодо скорочення викидів вуглецю. Враховуючи субсидію в 53 євро за 1 МВт / год , вважає пан Роланд Веттер , головний аналітик CF Partners , найбільшої компанії , яка торгує вуглецевими квотами , економія однієї тонни двоокису вуглецю шляхом переходу від газу на деревину обійдеться в 264 євро. Цей розрахунок виходить з припущення , що інша частина процесу (спалювання деревини на станціях , генеруючих електрика) нейтральна , з точки зору викидів вуглецю. Але можливо, що це не так.

Один з видів палива і ваші гроші

За останні кілька років учені дійшли висновку , що початкова ідея компенсації викидів вуглецю на станціях , генеруючих електрику, шляхом контрольованого залісення була занадто спрощена. Насправді нейтралізація вуглецю залежить від видів дерев, що використовуються для залісення, швидкості їх зростання, використовуваного матеріалу для спалювання, можливі голки або колоди і так далі. Як похідна, що відкололася від дерева Європейського Союзу (Європейське агентство з навколишнього середовища ), Європейське агентство з навколишнього середовища заявило в 2011 році , що припущення, згідно з яким "спалювання палива з біомаси за своєю суттю нейтрально, з точки зору викидів вуглецю , не правильне, тому що ігнорується факт використання землі для вирощування рослин з метою виробництва енергії , і що ця земля не буде виробляти рослини , які можна використовувати і в інших цілях, у тому числі і для поглинання вуглецю , що виробляється під час спалювання деревини " .

Тім Searchinger з Прінстонського університету підрахував і зробив висновок, що використання цілих дерев для виробництва електроенергії призводить до зростання викидів вуглекислого газу в порівнянні з вугіллям ( найбрудніше паливо) на 79 % протягом 20 років і на 49 % протягом 40 років; немає ніякого скорочення кількості вуглецю в перші сто років, необхідні посадженим деревам для рост. Але як зазначає Том Брукс з Європейського фонду клімату  "ми намагаємося скоротити викиди вуглецю в даний час , а не через 100 років" .

У висновку відзначимо , що Європейський Союз виділив чималі субсидії , які , ймовірно , не тільки не скоротять викиди вуглекислого газу і не сприятимуть використанню авангардної техніки в енергетичному секторі , але і виростуть більше і швидше , ніж кущ живоплоту .

Оцінка: 
0
No votes yet