Африка робить перші кроки на шляху до революції альтернативної енергетики

Південна Африка є лідером з розвитку відновлюваних джерел енергії в країнах Тропічної Африки, але й інші країни в даний час починають брати з неї приклад. Бен Вілліс розглядає проблеми та виклики, які на них очікують.

Наприкінці січня Південну Африку назвали найпривабливішим сонячним ринком у світі, що формується, згідно з доповіддю аналітичної фірми IHS. Поєднання сприятливих макроекономічних умов, ринкового потенціалу і зручних тендерних процесів зробило Південну Африку, на думку IHS, явним лідером серед інших претендентів, таких як Таїланд і Туреччина.

Для країни, яка знаходиться в частині світу, відомій не найбільш дружнім бізнес-середовищем, ця похвала стала величезним вотумом довіри. Це підтвердило переконання, висловлені в минулому році гравцями галузі сонячної енергетики, що ведуть свою діяльність у цій країні, що уряд Південної Африки вчинив справжній переворот своєю національною програмою чистої енергії, яка за мінімальний час піднесла країну на світову сцену галузі відновлюваної енергетики.

Питання тепер полягає в тому, чи зможуть інші частини континенту наслідувати приклад Південної Африки. Швидке економічне зростання і підвищення попиту на енергоносії, які в даний час спостерігаються в деяких регіонах Африки, створюють всі необхідні інгредієнти для вибуху розвитку сонячної енергетики та інших відновлюваних джерел енергії.

Справді, протягом минулого року в ряді африканських країн почали проявлятися ознаки інтересу до сонячної енергетики. Крім Південної Африки, де майже 1,5 ГВт фотовольтаїчних проектів зараз або завершені, або знаходяться у стадії імплементації, такі країни як Ефіопія, Уганда і Гана нещодавно представили плани на проекти в 100+ МВт.

Але розуміння величезного потенціалу Африки означатиме узгодження деяких істотних перешкод - не тільки технологічних, але політичних, фінансових і матеріально-технічних теж. Незважаючи на успіх Південної Африки в придбанні достатньої довіри з боку інвесторів для поштовху розвитку ринку відновлюваних джерел енергії, інші країни зовсім не обов'язково знаходяться в тому ж положенні, що і Південна Африка, з точки зору урядової цілісності або кредитоспроможності.

Ось один з недавніх прикладів, який ілюструє труднощі, з якими зіштовхуються інвестори, що придивляються до Африки. Наприкінці листопада минулого року звіт Bloomberg зробив припущення, що Кенія пригальмувала свою програму розвитку відновлюваних джерел енергії шляхом зупинення ліцензування сонячних і вітрових проектів до 2017 року. Не минуло й місяця, як газета the Guardian випустила звіт про те, що Кенія планувала виробляти більше половини всієї енергії за допомогою сонячної енергетики всього через два роки.

Подальше розслідування виявило, що жодна доповідь не була точною - уряд Кенії досі стимулює великомасштабні сонячні, вітрові та інші проекти, пов'язані з відновлюваними джерелами енергії. Але країна також зупинила свої амбіції на сонячну енергетику на скромних 300 МВт, а не на таких величезних цифрах, як припустили в the Guardian. Але той факт, що влада дозволила обом історіям розповсюдитися і не скоригувала цю інформацію, показує, якими підозрілими можуть здатися такі факти інвесторам, які розглядають і намагаються зрозуміти нові ринки. Невизначеність для інвесторів, як правило, виявляється руйнівником договорів, а той факт, що кенійська влада зробила дуже мало, щоб перестрахувати ринок, не піде на користь країні.

Крім невизначеності, іншим проблемами є також корупція, слаборозвинені канали поставок і відсутність кваліфікованої робочої сили. Але як знову показує досвід Південної Африки, жодна з цих перешкод не є непереборною.

Але це не означає, що не будуть потрібні активні зусилля на всіх фронтах - політичних , фінансових і промислових - для того, щоб реалізувати потенціал ринку відновлюваних джерел енергії в Африці.

Віталій Мурашкін, експерт АВЕ «Альтернатива, вважає, що Україна, як і Південна Африка, має величезний потенціал для розвитку сонячної енергетики. Аналітична фірма IHS, що назвала Африку найпривабливішим сонячним ринком у світі, що формується, прогнозує, що лідерами в установці сонячних батарей будуть ринки, що розвиваються, в тому числі й Україна, яка увійде до трійки кращих європейських ринків, що розвиваються, і в п'ятірку світових. «Розвиток української сонячної енергетики буде відбуватися не тільки за рахунок існуючих девелоперів, але і за рахунок виходу на ринок нових гравців, - говорить Віталій Мурашкін. - При цьому, потужності існуючих проектів з установки сонячних станцій більш ніж у два рази перевищують вже встановлені в країні потужності». За прогнозами ізраїльської «Sun Electra», за два роки в Україні буде побудовано сонячних електростанцій потужністю 700-800 МВт. Згідно з дослідженням IHS, за період з 2013 по 2017 рік, буде введено 2,2 ГВт потужностей.

АВЕ «Альтернатива» за матеріалами renewableenergyworld . com

Оцінка: 
0
No votes yet