Угорське місто Дебрецен заробляє на утилізації сміття мільйони

У невеликому містечку з населенням 220 000 чол ще 20 років тому існувала катастрофічна ситуація зі сміттям. Міська влада звернулася до австрійської компанії з величезним досвідом сміттєпереробки і створили товариство, яке займається не тільки проблемою утилізації твердих побутових відходів, а й благоустроєм міста, озелененням і ландшафтним дизайном.

Сьогодні кожна сім'я в Дебрецені оплачує вивезення сміття. Близько 2350 грн на рік (200 грн на місяць). Жителі багатоповерхівок сортують пластик, скло, папір, викидаючи їх на спеціальних майданчиках - близько 168 од. на території площею 461 кв.км. А органіку і непотрібний текстиль угорці збирають в пакети, які залишають близько урн.

Жителі приватних будинків безкоштовно отримують 2 бака. Синій контейнер на 50 л для сміття, який відправиться на полігон. Жовтий контейнер - для вторсировини. Можна відмовитися від цього бака, замінивши його на 20-літровий пакет того ж кольору в разі, якщо сім'я не створює так багато відходів, придатних на переробку.

Двічі на тиждень по вулицях їздять машини, окремо збирають жовті і сині баки. Забираючи жовтий пакет, сміттяр залишає в поштовій скриньці новий пакет. У пакетах іншого кольору, навіть сортовані відходи просто не заберуть.

Компанії, які оплачують вивіз сміття, купують трамбувальні машини для відходів, щоб заощадити.

Після збору відходи сортуються на муніципальної станції, яка працює в 2 зміни по 30 чоловік. Оплата такої праці (вона  не престижна) - близько 10 000 грн.

В системі збору сміття є і спеціальні пункти прийому небезпечних відходів (батарейок і акумуляторів), контейнери на парковках і магазинах для старого одягу та взуття, а також безкоштовний виклик муніципальної машини для вивезення меблів і побутової техніки.

До того ж встановлені автомати для повернення вартості тари для напоїв. Ціна алюмінієвої банки або скляну пляшку вже закладена у вартість, тому її завжди можна повернути під час здачі.

Всю вторсировину трамбують і відправляють на переробні заводи в Угорщині, а також в Австрію та Китай.

Те, що не переробляється, збирається на Дебреценському полігоні, площею 80 га. Його термін експлуатації закінчується через 30 років.

Як створюються полігони?

Їх створюють з розрахунку один кв.м. грунту відповідає 25 куб.м. відходів.

Спочатку знімають родючий шар землі і переміщують на рекультивованих територію.

Виривають котлован.

Створюють двометрову подушку з піску, гальки, спеціальної плівки, яка не дозволяє просочуватися грунтовим водам.

Заповнюють яму відходами.

Зверху створюють ще одну «подушку».

Насипають зверху шар родючої землі.

Ця земля ніколи не використовується під сільське господарство, але через 5 років тут з'являється пасовище.

Полігон загороджений і обсаджений деревами, щоб сміття не розліталось по окрузі.

Кожен сміттєвоз на в'їзді зважують, на виїзді - миють колеса з хлоркою.

Трамбуючи відходи на звалищі, залишають шурфи, за допомогою яких пізніше викачують з-під нижніх шарів небезпечний біогаз.

Цього газу вистачає на вироблення електроенергії для 400 000 лампочок на 100 Вт, які будуть безперервно горіти цілий рік.

Цікавий момент. Те, що застрягло в фільтрах каналізації, змішують із заздалегідь подрібненою травою і обрізками деревини. Це майбутні добрива, які лежать під відкритим небом до 4 місяців. Їх постійно перемішує спеціальна машина. Пізніше готовий продукт продають виробникам с / г продукції.

У минулому році Дебреценська компанія з управління відходами заробила більше 1,5 млн євро.